Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Jak volit a křížkovat ve volbách do obecního zastupitelstva

Autor Alena Jarošová, publikováno 16. 9. 2022. Aktuality.

Systém voleb do obecních zastupitelstev patří vůbec k těm nejsložitějším systémům voleb u nás.

Místo kroužků hrají v komunálních volbách hlavní roli křížky. Volič si může vybrat mezi křížkováním celé volební strany nebo dát hlas pomocí křížků jednotlivým kandidátům. Obě možnosti lze také kombinovat.

Jak křížkovat?

Existují 3 způsoby, kterými volební lístky lze upravit, a ty jsou:

  1. Volič označí křížkem jednu volební stranu. V tomto případě tak volič hlasuje pro kandidáty dané strany v pořadí, ve kterém jsou uvedení na hlasovacím lístku.
  2. Volič označí křížkem konkrétní kandidáty. V této možnosti může volič označit jen tolik kandidátů, kolik je členů zastupitelstva. Možná je i kombinace kandidátů z různých stran.
  3. Kombinace výše zmíněných. Volič může zakřížkovat jednu volební stranu a další křížky udělit kandidátům jiných stran. Kandidáti označení křížkem získají hlasy přednostně, zbývající hlasy (do počtu členů zastupitelstva) se přiřadí straně označené křížkem a jejím kandidátům podle pořadí na volebním lístku.

Pokud volič přidělí křížek volební straně a zároveň kandidátům stejné strany, hlas je platný pouze pro volební stranu, pro vybrané kandidáty se křížky nepočítají.

 

 

Kdy je hlasovací lístek neplatný

Hlasovací lístek je neplatný, když volič neoznačí žádného kandidáta ani stranu, lístek není vložen v úřední obálce, je lístek přetržený nebo vloží do obálky několik hlasovacích lístků do stejného zastupitelstva.

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.