Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

OBEC ROZSOCHY

starosta obce: Josef Smolka (od 31.12.2016)

místostarosta obce: Augustin Holý (od 31.12.2016)

sídlo :OÚ Rozsochy, 592 57 Rozsochy 146

souřadnice GPS: X (N) 49°31´13.23″ Y(E) 16°11´50.94″

IČ: 00295311

DIČ: CZ00295311 (od února 2020 plátce DPH)

tel. 566 576 224

číslo účtu: 210918960/0600

Naše obec Rozsochy s přilehlými osadami Blažejovice, Vojetín, a po slučování obci v roce 1960 i Albrechtice a Kundratice (viz. letecké foto) leží ve východní části Českomoravské vrchoviny. Nadmořská výška je nejvyšší 620 m u křižovatky silnic Rozsochy – Lísek a Bystřice nad Pernštejnem – Rovné, nejnižší u mostu k Vojetínu 510 m. V obci Rozsochy nachází domov 703 obyvatel, převážná část bytů je v rodinných domech, v obci je celkem 243 čísel popisných, z toho pouze dvě nájemní bytovky.

Za prací místní občané převážně dojíždí do sousedního města Bystřice nad Pernštejnem nebo Nového Města na Moravě. V obci je největším podnikem poskytujícím pracovní příležitost společnost zabývající se zemědělstvím, Agro Rozsochy, a.s. Od roku 1999 je obec zplynofikovaná, samozřejmostí je vodovod, kanalizace a také čistička odpadních vod. Obec Rozsochy je rovněž zřizovatelem základní školy s 1. až 5. postupným ročníkem a také mateřské školy.

Dominantou obce je kostel zasvěcený sv. Bartoloměji, který byl přestavěn do současné podoby v r. 1763 až 1765 z původního kostela. Nachází se v blízkosti školy, která byla postavena začátkem 19. století jako jednopodlažní, později přestavěna na dvoupodlažní budovu.

Zde vidíte dominantu naší obce, kostel sv. Bartoloměje a budovu základní školy z roku 1884

Kromě těchto pamětihodností se nachází na návsích v části Albrechtice a v části Kundratice kapličky zapsané do seznamu kulturních památek.

Kundratice – kaplička sv. Václava

Albrechtice – kaplička sv. Cyrila a Metoděje

Služby v obci

Občerstvit se v obci můžete na návsi v místním pohostinství.

Potraviny a ostatní zboží můžete zakoupit v prodejně COOP Jednota (na návsi)  a v obchodě paní Hlávkové, naproti poště (směr Albrechtice).

Dárkové předměty a pohlednice z naší obce můžete zakoupit na OÚ Rozsochy nebo na poště Rozsochy.

————————————————————–

Nejhezčí pohled na celé teritorium obce je ze silnice na Dolní Rožínku pod vodojemem a na opačné straně z kopce zvaného Štěpánka. Každá osada má svůj jedinečný pohled.

Obecní symboly

Rozsochy se navenek prezentují obecními symboly – znakem a praporem.

Návrh znaku a praporu obce vypracoval v roce 2005 plk.v.v. Jiří Louda, PhDr.h.c Plk, významný český heraldik, mimo jiné autor současného českého státního znaku.

Jejich podoba byla schválena podvýborem pro heraldiku Parlamentu ČR a dne 7. dubna 2006 byl Předsedou poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky obci slavnostně udělen dekret o udělení znaku a praporu obce Rozsochy.

1)      Obecní znak obce Rozsochy je vyobrazen takto:

Ve zlato-modře polceném štítě doprava vyniká půl černé zubří hlavy se zlatou houžví a červeným jazykem, vlevo ze srdce vyrůstá procesní kříž provázaný dvěma liliemi, vše zlaté.

2 ) Obecní prapor obce Rozsochy je vyobrazen takto:

List tvoří dva svislé pruhy, žlutý a modrý. K modrému pruhu přiléhá půl černé zubří hlavy se žlutou houžví a červeným jazykem. V modrém pruhu vyrůstá ze srdce procesní kříž provázený dvěma liliemi, vše žluté.

Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Zdůvodnění vyobrazení symbolů na znaku a praporu obce:

Rozsochy jsou poprvé písemně zmiňovány v souvislosti s farním kostelem v roce 1285, kdy patřily k bystřickému panství, jež náleželo Pernštejnům rodu černé zubří hlavy. Ve století šestnáctém náležely k Doubravníku. Tato minulost je v navrženém znaku vyjádřena jednak poloviční zubří hlavou a také procesním křížem, který je částí znaku Doubravníka.

Dvojice lilií symbolizuje dvě věže kostela v Rozsochách, který dal do dnešní podoby v 18. století přestavět Josef Maxmilián Mitrovský.

Procesní kříž vycházející ze symbolu srdce značí spojení obce se čtyřmi dalšími místními částmi, Albrechticemi, Blažejovicemi, Kundraticemi a Vojetínem. Symbol srdce je převzat ze staré pečetě kundratické.

19. srpna 2006 proběhlo svěcení nového praporu a znaku obce.

Slavnostní akt proběhl za přítomnosti arcibiskupa ThLic. Msgre Karla Otčenáška.

Další zajímavosti v naší obci a okolí, které stojí za povšimnutí a návštěvu:

Studánka V Kašově koutě (Rozsochy – místní část Kundratice)

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zM6X4rjf7MeA.k1KsmiBrj1Nc

Kundratický vodní mlýnek s kapličkou