Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Napsali o nás – týdeník Vysočina, 19.2.2015

Autor Josef Smolka, publikováno 19. 2. 2015. Aktuality.

Rozsochy se bavily v maskách a získaly cenu

Rozsošské masopustní veselí se na rozdíl od řady ostatních obcí nekoná o víkendu, ale přesně podle tradic o masopustním úterý.

V kulturním sále se letos při večerní zábavě představily desítky rozličných masek a panovala uvolněná nálada.Autor: Deník/Ondřej Švára

Lidová slavnost spojená s tradičním masopustem byla však letos ještě o něco výjimečnější než obvykle. Lidé, kteří se o pořádání masopustního veselí v obci starají, totiž získali regionální cenu zvanou Nositel tradic Bystřicka.

Odborná komise čtvrtého ročníku soutěže ocenila Tělovýchovnou jednotu z Rozsoch za to, že masopustní veselí pořádá na rozdíl od řady jiných obcí přesně podle tradic o masopustním úterý a nikoliv o víkendu.

„Ocenění patří všem, kteří udržují tradice a dělají to dlouho a dobře,“ komentoval bystřicky starosta Karel Pačiska, který při předávání cen věnoval tělovýchovné jednotě i finanční dar v hodnotě patnácti tisíc korun. „Ocenění nás moc těší. Peníze půjdou na sport v obci,“ uvedl předseda TJ Rozsochy Jan Bureš.

Úterní masopustní rej spojený s taneční zábavou prokázal, že lidé v Rozsochách tradiční veselici milují. V sále se postupně objevilo několik desítek rozličných masek. „Tak velký počet jenom dokazuje, jak moc si Rozsochy cenu zasloužily,“ dodal Karel Pačiska.

V rozsošském kulturním sále dostala zelenou lidová tvořivost. Po parketách dováděli vodníci, čmeláci, pradleny i sněhuláci a pečlivě namaskovaní indiáni dokonce u vlastního totemu skalpovali zajatce.

Ostatková maškarní zábava je v Rozsochách zajímavá také zvláštním zvykem pochovávání basisty namísto tradičního pohřbívání pouhé basy. „Ke změně v tradici došlo v šedesátých letech, kdy podle vyprávění pamětníků přišla místní kapela kuriózně o svou basu. Když se muzikanti vraceli v podroušeném stavu ze zábavy, chtěli se na base svézt ze zasněženého kopce u nádraží a protože nástroj zničili těsně před ostatky, musel se namísto basy nechat pochovat sám basista. Od té doby se v Rozsochách pohřbívá muzikant,“ vysvětlil rozdíl v tradicích starosta Rozsoch Augustin Holý.

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.