Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Výročí 650 let od první písemné zmínky o Kundraticích

Autor Josef Smolka, publikováno 20. 6. 2013. Památky, Události.

Neděle 28. července přivítala na kundratické návsi zlatými slunečními paprsky místní i přespolní rodáky a hosty, kteří se zde sešli, aby oslavili významné, kulaté výročí, 650 let od první písemné zmínky o této obci.

 

Přestože Kundratice vznikly s největší pravděpodobností někdy v polovině 13 století, díky kolonizátorským aktivitám Štěpána z Medlova, první písemná zmínka o této obci pochází až z roku 1363 a nachází se na pergamenové listině abatyše doubravnického kláštera, Kláry Markyty, která věnuje touto listinou, mimo jiné, obec Kundratice  klášteru a stanovuje práva a povinnosti místnímu rychtáři. V průběhu staletí zažily Kundratice i jejich obyvatelé spoustu dobrých i špatných období a pánů, podle toho, jak bylo převáděno bystřické panství, a rozrostly se do dnešní podoby. Okrouhlou náves obklopily rodinné domy, ze spodní části obce časem zmizela velká rychta, uprostřed návsi byla v roce 1863 až 1872 vystavěna kaplička, v roce 1929 byla do obce zavedena elektřina, v roce 1953 byla na místě chudobince postavena hasičská zbrojnice, v roce 1957 byl do Kundratic zaveden první vodovod a v roce 1997 byla obec zplynofikovaná.

            Po celou dobu své existence však byly Kundratice především domovem rodin a lidí. Je pravda, že rok 1834, kdy zde žilo 272 obyvatel, je již patrně, bohužel, nenávratně pryč, ale těch současných 90 místních, spolu s přespolními rodáky a hosty stačilo zaplnit připravenou náves, aby vzdali hold kulatému výročí první písemné zmínky o svém rodném, či současném domovu.

            Už od soboty byla všem mladým i pamětníkům otevřena výstava historických fotografií, inspirující ke vzpomínání a diskusím na návsi, které probíhaly při libém zvuku harmoniky. Nedělní program otevřela v ranních hodinách, uprostřed návsi u kapličky sv. Václava, slavnostní bohoslužba. Ve 13 hodin byly odpolední oslavy oficiálně zahájeny projevem starosty, za účasti veřejnosti a nastoupené místní jednotky sboru dobrovolných hasičů. Organizátoři nezapomněli ani na uctění památky válečných obětí, kterým byl v horní části návsi postaven v roce 1919 a 1946 pomník.

            Na 14. hodinu měli místní ochotníci připravenou vlastní divadelní verzi známé pohádky s názvem Sůl nad zlato. Hra pod širým nebem splnila veškerá očekávání, stran obsahu, provedení i ohlasu početného publika, které skvělý a upřímný herecký výkon odměnilo dlouhotrvajícím potleskem.  Další odpolední program vyplnila dobrá muzika v podání Veselé sedmy a příjemné sousedské besedování, spojené s konzumací výborného občerstvení. Na své si také přišel i každý, kdo si chtěl odnést nějaký suvenýr. V prodeji zde byly brožurky, popisující vývoj i současnost Kundratic, místní pohlednice nebo třeba kundratická perníková srdce.

            Nelze jinak, než napsat, že pořadatelé připravili oslavy velmi pečlivě, obětavě a nepochybně si zaslouží velikou pochvalu. Velké poděkování si ovšem zaslouží také štědří sponzoři akce, kterými je Auto Janíček Nové Město na Moravě a Pivovar Jihlava.

 

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.