Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Rozsochy četly i letos dětem

Autor Josef Smolka, publikováno 19. 4. 2013. Kultura.

Ani v letošním roce jsme v Rozsochách v březnu  „nezůstali za kamny“, i když k tomu počasí přímo vybízelo, ale připravili jsme několik akcí pro veřejnost, které měly společné téma – knihy a podpora dětského čtenářství.

 

Autor knihy Dobrodružství kapříka Metlíka čte dětem z vlastní tvorby

 

Březen – měsíc knihy- jsme tak zahájili setkáním v knihovně. Na návštěvu přišli děti a učitelé ZŠ Rozsochy. Společně jsme si povídali o oblíbených knihách a autorech, děti si prohlédly prostředí knihovny, naučily se orientovat se v jednotlivých oddílech a částech knihovny, zajímaly se o samotné fungování knihovny a práci knihovnice.

Po návštěvě knihovny následoval zábavný program paní Andrtové z nakladatelství Thovt. Děti se naučily hymnu správného čtenáře, dozvěděly se mnoho zajímavostí o knihách a četbě, s velkou chutí se zapojily do společné hry, která se vázala k celému programu. Bylo to opravdu veselé, ale i  poučné. A když děti odcházely, ještě si pobrukovaly nápěvek písničky:  „Kniha je dopis, dlouhý dopis pro nás…“.

A takto příjemně naladěni jsme vstoupili do dalšího týdne plného zajímavého čtení, zábavy a společných zážitků. Konal se totiž šestý ročník „rozsošského čtení dětem“.

Letošní ročník jsme pojali jako dobrodružnou výpravu čtenářským světem. Pro lepší orientaci na této cestě dostaly děti mapku, do které si lepily tématické obrázky  podle čtení, kterých se zúčastnily.

Hned první den jsme směle vykročili s panem Zikmundem (Hospicové hnutí Vysočina) a „Chodící jitrnicí“. Ano, přesně takhle se jmenovala veselá pohádka, kterou nám pan Zikmund přečetl z oblíbené knihy svého dětství. K jitrnici se přidaly i další pohádky, povídání o koních, zpívání a tancování a takto příjemně nám utekl první společný podvečer.

Na další část cesty s námi vyrazil  MgA. Jan Hrubec, loutkoherec z Nového Města na Moravě. Děti i přítomné dospělé zavedl s pohádkou z knihy Jiřího Kahouna rovnou do pekla. Mohli jsme se tak dozvědět, jak to chodí „U všech čertů“. A museli jsme uznat, že ani v pekle není o zábavu nouze. V druhé části programu jsme se skvěle pobavili i u známé pohádky „Zvířátka a loupežníci“, kterou pan Hrubec se svými loutkami pojal „tak trochu po svém“.  Pohádka byla veselá, doplněná řadou krásných písniček, vtipných textů a netradičních loutek, prostě radost pohledět…

Třetím dnem čtení nás provedl radní kraje Vysočina, Mgr. et Bc. Petr Krčál a jeho pomocníci, pes Puňťa a medvědice Ája.  Se všemi přítomnými jsme se zaposlouchali do pohádky „Dařbuján a Pandrhola“. Nešlo však pouze o pasivní poslech, děti byly často vtaženy přímo do děje pohádky, četly, vyprávěly jak celý příběh bude pokračovat, odpovídaly na soutěžní otázky. A o tom, jak šikovné zde máme děti se přesvědčil pan radní i v druhé části programu, kdy byla uspořádána soutěž ve zpěvu.

„Potěšila mě velká účast dětí a jejich rodičů na této akci. Oceňuji, že rodiče podporují své děti ve čtení, které je jednou z nejlepších investic do jejich úspěšné budoucnosti,“ poznamenal radní Krčál.

  

A ani ve čtvrtek jsme nezaháleli a pokračovali v naší čtenářské cestě, na které nás doprovázela Mgr. Ivona Čermáková z Bystřice n. P. Tentokrát to byla cesta opravdu dlouhá, dorazili jsme při ní až do Švédska, kde se narodila autorka mnoha dětských knih, Astrid Lingrenová. Příběhy, které zažila ve svém dětství přenesla do svých knih a my jsme je díky poutavému  přednesu paní Čermákové mohli prožít všichni společně. A ani  tento podvečer nechyběl smích, zábava a legrace. Po krátké přestávce se však rozhostil klid. Paní Čermáková na přání dětí vytáhla „záložní knížku“ strašidelných příběhů. Historka o „Masařce“ byla opravdu strhující…

O tom, jak to všechno s Masařskou dopadlo se děti bavili ještě i v pátek, ale to už se naše cesta ubírala jiným směrem. Tentokrát jsme se potopili pod vodní hladinu. Společně s Janem Opatřilem a kapříkem Metlíkem, který je jedním z hlavních hrdinů jeho knih pro děti a mládež, jsme zažili dobrodružství, o kterých se nám zde na souši ani nesnilo.

Bavilo nás i samotné vyprávění o rybách a beseda s autorem. Bylo to vážně milé setkání. Ale byla to i závěrečná část naší společné cesty rozmanitým čtenářským světem. Na jejím konci čekal na děti – jak už to tak v pohádkách bývá – poklad. A nemohlo to být nic jiného, než sladká odměna a kniha, kterou si děti mohly sami vybrat. A třeba s touto knihou, nebo i s jinou,  můžou vykročit na další cestu a zažít další dobrodružství…

Akce se uskutečnila díky podpoře obce Rozsochy, Fondu Vysočiny, E-Onu, pod záštitou mikroregionu Bystřicko.

 

                                                                                   Alena Jarošová

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.