Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Adventní hudební dárek

Autor Josef Smolka, publikováno 12. 12. 2012. Slavnosti.

První prosincová sobota proběhla v Rozsochách ve znamení vstupu do adventního období. Hned v ranních hodinách se objevil nad kostelem sv. Bartoloměje symbol Betlémské hvězdy, coby znamení blížících se Vánoc a na odpoledne si pro místní i přespolní vyznavače vážné hudby připravili naši milí hosté, Smyčcový orchestr Něhoslava Kyjovského a pěvecký sbor Alter ego, velmi pěkný hudební dárek.

 

Poté, co se zaplnila téměř všechna místa historických kostelních lavic, rozezněly prostory kostela tóny adventního introitu ze 13. století v podání Vladimíra Jindry. Tento velmi důstojný úvod do děl starých hudebních mistrů následovalo uvedení tří adventních skladeb ze 17. století, tentokrát už v podání celého sboru Alter ego, za doprovodu varhan. Interpretovaná historická hudba dokázala i po tolika staletích své posluchače opět oslovit a sklidila dlouhotrvající potlesk. Hlavní částí programu však bylo uvedení málo známé, neprávem téměř zapomenuté Mše Es dur, velmi známého skladatele, který žil a tvořil v 18. a 19. století, Jana Jakuba Ryby. Tentokrát již podpořil pěvce v jejich projevu i Smyčcový orchestr Něhoslava Kyjovského, se svými hosty. I v tomto případě s ukázalo, že vážná hudba je nadčasová a dokáže oslovit své posluchače i po staletích. Zážitek ze všech 6 částí uvedeného díla odměnili jeho posluchači opět dlouhotrvajícím potleskem a na závěr hudebního setkání si všichni společně zazpívali píseň neznámého autora z kostelního kancionálu, „Rodičko Boží vznešená.“

Silný zážitek z uvedené historické hudby všem účastníkům adventního hudebního setkání jistě znásobilo vědomí toho, že výtěžek z akce bude použit na úhradu části nákladů na vzdělání a relativně slušný život pro mladou Africkou dívenku jménem Sylla Aissatou Lory, kterou místní v roce 2007 adoptovali na dálku, při podobné kulturní akci, a každoročně se daří prostřednictvím kultury získat dostatečné množství finančních prostředků k tomu, aby mohla Sylla dále studovat. Jan Jakub Ryba, který na vlastní kůži poznal strádání z hmotné nouze, by se jistě radoval z toho, že jeho hudba dokáže i po staletích pomáhat potřebným.

Zanedlouho všichni opět prožijeme Vánoce. Svátky, o kterých se říká, že jsou nejkrásnějšími v roce. Je jistě pravda, že tyto svátky mají své velké, nezaměnitelné kouzlo. To však dokáže naplno vnímat a prožít pouze ten, kdo je na ně připraven. My ale žijeme v době marketinkových a reklamních kampaní, front v supermarketech, shonu a nervozitě. A tak je velmi dobře, když nám někdo připraví chvíli, v níž se zastavíme a uvedeme svou mysl do dimenzí, hodných období zvaného Advent. A za tuto příležitost náleží velké díky Smyčcovému orchestru Něhoslava Kyjovského i jeho hostům a komornímu pěveckému sboru Alter ego. Především však jejich umělecké vedoucí Lence Macháčkové.  

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.