Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Setkání občanů v Rozsochách, s mezinárodní účastí.

Autor Josef Smolka, publikováno 13. 7. 2012. Slavnosti.

Šeď posledních červnových dní vystřídal v Rozsochách obzvláště pestrý víkend.V sobotu 30. června a v neděli 1. července 2012 totiž v naší obci proběhla mimořádně zajímavá sportovně společenská akce, které se zúčastnili kromě místních obyvatel i zástupci z partnerské obce Sačurov ze Slovenska a Pisarowce z Polska.

  

 

V sobotu 30. června jsme v odpoledních hodinách  slavnostně přivítali zahraniční hosty v sále orlovny,  kde také proběhl zábavný program, na němž se podíleli zástupci všech účastníků setkání.

            V neděli 1. července v dopoledních hodinách spěchali po ranní bohoslužbě všichni účastníci setkání na místní fotbalový stadion, kde pro ně byla členy rozsošského sboru dobrovolných hasičů připravena ukázka dětského hasičského umění. Hned dvě dětská hasičská družstva předvedla udiveným, přihlížejícím divákům, jak má vypadat správný požární útok. Vzápětí si mezi sebou změřili své dovednosti hasiči všech tří zúčastněných obcí.

Rozsochy nasadily proti slovenským a polským mužům družstvo žen. Přesto, že se naše ženy držely velmi statečně, tak na ně nakonec v chlapské konkurenci zůstalo až třetí místo. Toto umístění však rozhodně nebyl žádný propadák a na bronzovou trofej můžou být rozsošské hasičky právem hrdé.

 

 Na požární útok navázala exhibice historické hasičské stříkačky zapůjčené od SDH Kundratice. Všichni přihlížející byli rázem přemístěni v čase nejméně o 100 let zpátky a mohli se vžít do situace tehdejších hasičských dobrovolníků, kteří čerpali hasící vodu pouze silou vlastních paží. To, jaká to byla fuška, si mohli vyzkoušet i přihlížející účastníci setkání, když mezi sebou zápolili, kdo tímto způsobem dopraví vodu na delší vzdálenost.

 

Po dobrém obědě se v odpoledních hodinách opět všichni sešli na fotbalovém hřišti, kde proběhlo rozlosování fotbalového turnaje. Hrálo se osvědčeným způsobem „každý s každým,“ to znamená, že hráči se na fotbalovém trávníku potkali postupně s fotbalovými týmy z obou partnerských obcí. Fotbal byl krásně vyrovnaný a napínavý. Nakonec však obsadili první příčku domácí, v těsném závěsu byli fotbalisté z polských Pisarowců a bronz připadl výpravě ze slovenského Sačurova.

 

No a pakliže někomu připadala utkání skoupá na góly, mohl si po skončení turnaje vyzkoušet, jaké to je se na dálku trefit brány. Jako příjemný bonus, nám pořadatelé nakonec na rozloučení a na dobrou noc připravili malou diskotéku.

 

S hosty ze zahraničí jsme se rozloučili až v pondělí 2. července, poté, co se posilnili spánkem a vydatnou snídaní. Na více, než 500 km dalekou cestu určitě nelze nikoho s klidným svědomím pustit jen tak bez přípravy.  Poslední stisky rukou, zamávání vzdalujícím se autobusům a potom už zbývají pouze pěkné vzpomínky, pohledy na fotografie a vědomí toho, že nejpozději za rok se snad na nějakých podobných „hrách bez hranic“ zase setkáme. Tentokrát by to mělo být v polských Pisarowcích.

Velké díky patří všem místním i přespolním, kteří se obětavě a nezištně podíleli na organizaci a pracích spojených s touto krásnou ale organizátorsky velmi náročnou akcí. Ať už to byla příprava orlovny, stravy, občerstvení, zábavy, hasičských závodů, fotbalového turnaje, či den otevřených dveří v budovách občanské vybavenosti, vše bylo zajištěno na jedničku a všichni si zaslouží velikou pochvalu.

 

 Velké poděkování přináleží i Kraji Vysočina, který tuto akci finančně podpořil prostřednictví Fondu Vysočiny.

  

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.