Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Rozsochy čtou dětem – pátý ročník

Autor Josef Smolka, publikováno 30. 4. 2012. Kultura.

V roce 2006 byla v ČR odstartována kampaň s názvem „Celé česko čte dětem“,  která se zaměřuje na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže, ale také na propagaci hodnotné literatury a budování pevných vazeb a hodnot v rodině prostřednictvím společného čtení.

Od roku 2008 se pod záštitou Mikroregionu Bystřicko do této akce zapojuje i naše obec. Formou pětidenní akce s názvem „Rozsochy čtou dětem“ se snažíme dětem ( i rodičům) ukázat, že knihy a společná zábava  může být zajímavou a zábavnou alternativou, jak trávit svůj volný čas.

 

Letošní čtení dětem probíhalo v naší obci v týdnu od 12. do 16. března 2012. Místem konání se jako každoročně stala MŠ Rozsochy. Na každý den byl připraven zajímavý program, hosté, občerstvení, odměny. A tak vše mohlo začít:

 

V pondělí jsme se mohli přesvědčit, že moudrost a důvtip může být mnohdy účinnější než hrubá síla a že na rozum je i peklo krátké…

Pohádku „O hloupých čertech“ nám zahrálo divadlo Netratrdlo. I následná pohádka, kterou nám poutavě přečetla Lenka Cacková ze Štěpánova n. S., byla z čertovského prostředí. Poslechli jsme si veselé historky ze života čerta Matese z knihy Radomíra Ráčka. Pondělní setkání bylo zakončeno soutěží a malováním.

 

V úterý jsme se s naším dalším hostem – Janou Vandírkovou – podívali  do Afriky. Prohlédli jsme si mnoho krásných míst a zvířat, poslechli vyprávění, pohádky i legendy, které skvěle doplňovaly promítané fotografie a dotvářely a přiblížily nám tak celkovou africkou atmosféru.

 

Ve středu mezi nás s pohádkovou knihou zavítala Mga. Petra Špačková-Lintymerová, pedagog zpěvu Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci, odborná asistenka herectví na JAMU v Brně. Dětem přečetla příběhy o zvířátkách a svým přednesem zaujala všechny přítomné bez ohledu na věk. I ve svém doprovodném programu dokázala děti skvěle zaujmout a doslova strhnout k různým aktivitám, pohybovým hrám, zpívání.

 

Ve čtvrtek jsme se opět vydali na cesty, společně s naším průvodcem – Telmenem Baigalem, studentem Hotelové školy ve Velkém Meziříčí,  jsme zavítali do Mongolska. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí z této poměrně neznámé země,  poslechli si mongolské pohádky a prohlédli obrázky a fotografie. A velmi zajímavé byly i výrobky, které nám náš host přivezl ukázat – papírové skládanky různých velikostí, tvarů, a funkcí – ORIGAMI. A do výroby jedné takové skládanky jsme byli posléze i zasvěceni – pod dohledem našeho hosta tak všichni přítomní se zaujetím skládali, ohýbali a přehýbali papír až z něj nakonec vytvořili konečný výrobek v podobě ptáka –jeřába.

 

V pátek nás čekalo poslední čtení a aby konec nebyl smutný – vsadili jsme na jistotu. Naše pozvání přijal loutkoherec Jan Hrubec z Nového Města na Moravě, který si na čtení připravil veselou pohádku I. Březinové s názvem „Teta to plete“.  A báječně jsme se pobavili i v druhé části pátečního programu. Pan Hrubec nám se svými loutkami zahrál pohádku „Princezna na hrášku“, která byla díky netradičnímu pojetí a úžasnému výkonu našeho hosta opravdu skvělá.

Zajímavá byla i prohlídka samotného divadla a loutek, které si pan Hrubec vlastnoručně vyrábí.

A potom zazvonil zvonec……..

A s rozloučením byla spojena ještě jedna příjemná činnost – odměněny měly být děti, které se min. 3x v týdnu některého programu čtení zúčastnily. Podle počtu nalepených obrázků v kartičce každého návštěvníka se ukázalo, že 29 dětí mělo 100% účast, 17 dětí mělo účast nižší.

Díky podpoře obce Rozsochy a Mikroregionu Bystřicko, který pro obce získal sponzorské dary od Nadace OKD, Fondu Vysočina a E.On ČR tak mohli být pěknou knihou,  ale i samotným hodnotným programem, odměněni všichni.

 

Kladné ohlasy ze strany dětí i dospělých nás i letos utvrdily v tom, že tato akce má svůj význam, že děti mají zájem bavit se i jinak než vysedáváním u televize a počítače a je jen na nás dospělých, k čemu jinému je přivedeme….a může to být třeba i četba. Ale pozor, čtenářem se člověk nerodí, čtenáři musíme ukázat cestu…

Alena Jarošová

Komentáře (1)

  • Alena Jarošová

    Internetové stránky místní knihovny naleznete na těchto stránkách, v sekci „Rozsochy“ – „Organizační složky obce“ – „Místní knihovna“,
    nebo vstupte přímo:
    https://www.rozsochy.cz/…na-rozsochy/

    Těšíme se na Vaši návštěvu, v knihovně i na webu!

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.