Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Kundratická svatováclavská pouť měla bohatý program

Autor Josef Smolka, publikováno 17. 10. 2011. Slavnosti.

Nedělní ráno 25. září, přivítalo krásným, slunečným počasím letošní svatováclavskou pouť v Kundraticích. Na tu letošní oslavu svátku svatého Václava se kundratičtí sousedé zvlášť pečlivě připravili a tak se každý z místních sousedů i každý návštěvník mohl těšit na velmi příjemně strávený den.

 

Letos se mohli návštěvníci pouti těšit na divadlo na návsi

Patnáct minut po deváté hodině, byla jako každoročně, v místní kapličce, kterou si Kundratičtí v létech 1863 až 1872 sami vybudovali, sloužena slavnostní bohoslužba. Té se zúčastnilo velké množství lidí z celé rozsošské farnosti.

Na odpoledne měli místní připraven bohatý program. Ve čtrnáct hodin se za velké pozornosti všech přítomných místních i přespolních lidí, slavících kundratickou pouť, seřadila  uprostřed návsi dvě hasičská družstva. V klasickém zásahovém oblečení družstvo juniorů a v historických bílých stejnokrojích družstvo seniorů. Jak správně tušíte, obě družstva byla připravena, „rozdat si to“ v požárním útoku. A nejen to. Kromě překvapení, spočívajícím v tom, že požární útok byl netradiční, neboť hasičští veteráni jej vedli prastarou ruční stříkačkou, ještě pro zpestření hasičské exhibice následovaly další disciplíny, jako drezůra požární hadice, či pití piva na čas a přerovnávání pivních lahví. Zkrátka spousta legrace. Vítězem, pochopitelně, nemohl být nikdo jiný, než senioři. Mají totiž oproti svým mladším kolegům mnohem více zkušeností a také jim k lepšímu celkovému času významně pomohla jejich široká hrdla…

 

Po hasičské exhibici nastal čas na kulturu. Pod názvem „Obušku z pytle ven!“ si jistě každý z nás vybaví brilantní herecké výkony Ladislava Peška, Františka Smolíka nebo Josefa Beyvla, ve velmi vydařené televizní pohádce z šedesátých let minulého století. V Kundraticích jste ale mohli být svědky velmi volného divadelního zpracování této Erbenovy pohádky, které spočívalo v umístění děje do místa představení, ale především, přizpůsobení děje místním poměrům. Početné publikum se v průběhu této neobvyklé divadelní pohádky, na návsi velmi dobře pobavilo a odměnilo odvážné ochotníky dlouhotrvajícím potleskem. Velkým přínosem hry bylo i to, že ochotníci nešetřili dětskými rolemi a malí herci si představení užívali snad ještě více než dospěli.

  Když už jste si slavnostní den náležitě užili, jak po stránce duchovní, tak po stránce sportovní i kulturní, tak jste si ještě mohli vybrat malý, tradiční suvenýr v podobě ručně zdobeného perníkového srdce a s pocitem příjemně stráveného dne se odebrat k domovu.

 Vážení a milí Kundraťáci, díky za pěknou pouť, kterou jste všem udělali spoustu radosti a budeme se těšit na vaše další tvořivé nápady.

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.