Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Oslavy 85. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Kundratice

Autor Josef Smolka, publikováno 17. 8. 2011. Slavnosti.

 

Stejně tak jako v jiných obcích, tak i v obci Kundratice si místní sousedé nejednou „na vlastní kůži“ vyzkoušeli, že dobrý pomocník, kterým byl vždy člověku oheň, se může proměnit ve velmi zlého pána, proti kterému je třeba spojit své síly. Proto založili v roce 1926 Sbor dobrovolných hasičů Kundratice, s cílem pomáhat bližnímu v nouzi.

Ideu solidarity se svými spoluobčany, postiženými živelní pohromou, si místní občané předávali, v rámci působení v hasičském spolku, z pokolení na pokolení, až do dnešní doby. Dnes k této myšlence 22 členů současného Sboru dobrovolných hasičů Kundratice přidalo navíc práci s mládeží, péči o kulturní památku v obci, kterou je kaplička sv. Václava, ale také bohatou kulturní činnost, takže můžou být hrdi nejen na bohatou historii, ale i na aktivní a prospěšnou přítomnost svého spolku.

 

Slavnostní pochod obcí u příležitosti oslav výročí založení SDH Kundratce

Datum oslav výročí založení sboru byl stanoven na neděli 14. srpna. Do Kundratic se sjely okolní hasičské sbory a pozvání přijal i  starosta bystřického hasičského okrsku Alois Gabriel. Po přivítání hostů, kteří obdrželi pamětní list, vyrazil od budovy místní hasičské zbrojnice slavnostní průvod obcí, k pomníku padlých. Po doznění tónů České státní hymny, uctili všichni přítomní minutou ticha památku všech občanů, kteří padli v průběhu světových válek, ale i všech zesnulých členů místního hasičského sboru. Další oficiální část oslav proběhla u kapličky sv. Václava, kde si přítomní občané, hasiči i hosté vyslechli projevy členů SDH Kundratice, starosty bystřického hasičského okrsku a starosty obce. V následujícím programu nesměla chybět ukázka zásahu pomocí krásně zrestaurované historické stříkačky z roku 1926, za jejíž krásný vzhled i velmi dobrý technický stav vděčí místní hasiči především svému členu, Josefu Svobodovi, který na její opravě pracoval v době svého volna celé dva roky.

A jaká by to byla oslava, bez pořádné muziky a občerstvení? V Kundraticích bylo pochopitelně výborně postaráno i o tyto záležitosti a tak se po celý zbytek odpoledne, až do pozdního večera linul kundratickou návsí zvuk lidových písní a panovala zde dobrá nálada.

Sboru dobrovolných hasičů Kundratice přejeme k jejich výročí stálou a širokou členskou základnu obětavých lidí, mnoho zdaru při nácviku zvládání hasičské techniky, a především to, aby své umění zdolávat oheň nemuseli už nikdy použít při opravdovém požáru.

 

Požární útok historickou stříkačkou, zakoupenou roku 1926

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.