Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Kundratický kulturní podzim

Autor Josef Smolka, publikováno 19. 11. 2010. Kultura.

 Letošní podzim v místní části Kundratice byl skutečně bohatý na kulturní a společenské dění. Kundratice jsou živým důkazem toho, že i v místě, kde žije pouze kolem stovky lidí, se lidé můžou ve velkém počtu scházet při společných akcích, které jsou jedinečné svým pojetím, provedením a ohlasem.

Svatováclavská kundtatická pouť

Vše začalo tradičním sousedským pouťovým odpolednem při příležitosti Svatováclavské kundratické pouti. Dopoledne se místní i přespolní sousedé sešli na návsi u kapličky, aby mohli být přítomni při slavnostní bohoslužbě, která se tu ve svátek svatého Václava každoročně slouží. Odpoledne, přestože příliš nepřálo počasí, se sešli zase, tentokrát aby společně pobesedovali. Je pravda, že se sousedské setkání, z důvodu nepřízně počasí, muselo obejít bez ukázky zásahu historickou stříkačkou, protože tentokrát se stalo z posezení pod lipami posezení pod střechou místní hasičky. Díky skvěle připravenému programu to však nemělo žádný vliv na dobrou náladu a pohodu. Každý si mohl s sebou z pouti donést domů místní perníkové srdce, pro všechny milovníky divadla předvedli místní ochotníci svoji divadelní scénku s názvem Kundratický mrazík, na své si přišli i milovníci zpěvu a dobrého jídla. Zkrátka odpoledne takové, jaké má být.

Repríza Kundratického mrazíka

Po velkém úspěchu o pouťovém odpoledni se všichni příznivci amatérské divadelní scény dočkali reprízy „Kundratického mrazíka.“ V místní  kulturní stánek s divadelní scénou se v sobotu 16. října opět proměnila zdejší hasička, kam se vešla celá stovka vděčných diváků. A ani tentokrát nikdo z nich nelitoval, že se na tuto bezprostřední a srdečnou kulturní akci vydal. Amatérští herci si představení užívali a diváci se nakonec do svých domovů rozcházeli plni těch nejlepších dojmů z upřímného hereckého výkonu i dobře sestaveného scénáře, který byl dovedně protkán místními raritami a slavnými fau paux

Kundratiční ochotníci po svém představení

Kundratická drakiáda

Hned následující den po uvedení reprízy Kundratického mrazíka, v neděli 17. října, si místní užili sice chladné a větrné, ale přesto velmi příjemné odpoledne. Na louce pod Kundraticemi se sešlo asi šedesát malých i velkých milovníků draků, aby se nechali unést skvělou větrnou zábavou. Za odborné technické asistence dospělých se do vzduchu vzneslo 26 různých draků a dráčků, kteří rejdili po obloze jako o závod. Poté, co si všichni dračí piloti svého větrného závodění dosyta užili, čekala na ně sladká odměna a navíc si ještě mohli opéci na připraveném ohništi špekáčky a na zahřátí se napít horkého čaje. Dospělí si čaj pochopitelně ještě vylepšili o  další, dračí, ohnivou ingredienci, ale ve vší počestnosti, takže nakonec si kromě těch svých, papírových, draků s sebou domů nikdo toho pověstného alkoholického draka nepřinesl.

 

Lampionový průvod.

V sobotu 30. října v podvečerních hodinách se začala kundratická náves hemžit rozsvícenými lampiony. Asi stovka místních i přespolních  fandů večerních procházek s lampiony se zde sešla, aby se zúčastnila místního, již tradičního, halloweenského průvodu. Průvod s pestrobarevnými blikajícími světýlky se vydal kole návsi, obešel dolní i horní konec, kde na překvapené účastníky průvodu začala dorážet nefalšovaná, pravá, halloweenská strašidla. Aby se z toho strašidelného šoku všichni vzpamatovali, odebrali se zpátky na náves, kde byl připraven oheň, špekáčky k opékání a vynikající punč.

            Zas jedna super tmelící akce, která dostala spoustu lidí od televize do srdečného prostředí malebné návsi malé dědinky. Všem pořadatelům kundratického kulturně společenského podzimu náleží naše srdečné poděkování.

Komentáře (2)

  • Jiří Maroszczyk

    Jsem častým hostem těchto stránek.Vždy hledám co je nového jak v Kundraticích tak i v Rozsochách.Na fotkách vždy hledám někoho koho znám.Moje maminka byla rozená Pešková.Jaruška Šedých je moje sestřenice. Jiří Maroszczyk

  • Helena Artychová

    4.1.2012Ve Vojetíně před domem č.15 už druhý den se potuluje pejsek.Je většího zrůstu je tmavě hnědý spíše černý.Má na krku světlý široký obojek,ale bohužel bez známky.Je velice smutný a přítulný a trpělivě čeká na naší hárající fenku kterou jsme museli zavřít doma.Prosím nenechteho čekat.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.