Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Setkání rodáků u příležitosti výročí 725 let od první písemné zmínky o Rozsochách

Autor Josef Smolka, publikováno 19. 7. 2010. Slavnosti.

O tom, že rodný domov je stále „místo kde vás mají rádi“ se mohlo přesvědčit několik stovek rodáků z Albrechtic, Blažejovic, Kundratic, Rozsoch či Vojetína, kteří se sjeli na rodácké setkání pořádané v Rozsochách u příležitosti výročí 725 let od první písemné zmínky o obci.

Po příjezdu do „rodného hnízda“ byly pro každého otevřené dveře ve všech obecních i spolkových budovách, a navíc si zde mohli všichni prohlédnout tématicky změřené výstavy fotografií. V místní sokolovně byla kromě toho otevřena velká výstava historických fotografií, ze všech významných událostí obce i farnosti. V nových prostorách obecního úřadu obdržel každý z návštěvníků pamětní listinu, mohl se zapsat do pamětní knihy a zakoupit si některý z upomínkových předmětů, které zde byly pro tuto výjimečnou příležitost připraveny. V odpoledních hodinách se začali lidé shromažďovat v místní, krásně opravené orlovně, aby se zúčastnili slavnostního zahájení oslav. Ve třináct hodin třicet minut, v čase plánovaného začátku akce, byl už sál zcela zaplněn domácími i přespolními rodáky. Velkou poctou pro nás byla návštěva hejtmana kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka, který si na naše slavnostní zahájení udělal čas, přesto, že měl v tento den spoustu dalších oficiálních povinností. Neméně nás potěšila i přítomnost radního kraje Vysočina Mgr. Petra Krčála a zástupců sousedních obcí Bc. Josefa Vojty, Petra Tomáška a Mojmíra Starého. Slavnostní zahájení této výjimečné akce nemohlo začít jinak, než všem drahou a všemi ctěnou skladbou, která opěvuje domov. Naší státní hymnou. Krásně a bezchybně ji zahrála na akordeon a zazpívala teprve třináctiletá, Kristýnka Klimešová. Poté všechny rodáky přivítal do jejich rodného domova starosta obce. V dalším čase si mohli přítomní vyslechnout srdečný pozdrav hejtmana kraje Vysočina MUDr, Jiřího Běhounka a následně i všech ostatních vzácných hostů. Pro další část zahajovacího setkání byla připravena prezentace všech významnějších změn, ať už v oblasti výstavby, kultury, společenské nebo sportovní, ke kterým v obci došlo od roku 1985, kdy se u nás naposledy rodáci sešli. Tehdy to bylo u příležitosti kulatých 700 let od první písemné zmínky o obci. Srdečnost, neformálnost a domácí atmosféru tohoto slavnostního setkání, kromě domácího pečiva a cukroví, od místních hospodyň, kterého byly plné stoly, nakonec ještě umocnilo vystoupení dětského folklorního souboru Groš, jehož výkon byl po zásluze odměněn dlouhotrvajícím potleskem publika. Poté, co si účastníci slavnostního zahájení setkání rodáků dosytnosti užili folklóru, čekal na ně společný zpěv s harmonikou. Ostatně, kdo by si s našimi harmonikáři od srdce nezazpíval písničky, které jej provázely mládím nebo i ty oblíbené novější?

Všem nám bylo v prostorách orlovny velmi dobře, ale kdo by odolal další atraktivní akci! Být svědkem fotbalového utkání „starých pánů“ proti „dámám v nejlepším věku“ se vám každý den nepřihodí. A tak se před půl šestou začaly davy přesouvat na další chloubu naší obce, vzorně udržované travnaté fotbalové hřiště. Průběh utkání si nijak nezadal s předpoklady, bylo to klání skutečně exhibiční a každý z fanoušků si zcela jistě přišel na své. Vítězství vyrovnaného zápasu se k jeho konci přiklonilo k dámám, které si jej zasloužily svou skvělou technikou a možná i částečně gentlemanským přístupem našich pánů, kteří ve svých zralých létech už ví, co se sluší a patří. První den rodáckého setkání byl nakonec zakončen zábavou pod širým nebem v areálu TJ Rozsochy.

Stejně tak jako první den setkání rodáků, tak i ten druhý, byl provázen usmívajícím se sluníčkem a dobrou náladou. V deset hodin byl zcela zaplněn kostel sv. Bartoloměje ke slavnostní bohoslužbě a po jejím ukončení si mohli všichni před kostelem vyslechnout dechovou hudbu.

Po obědě, v půl druhé vyrazil z dolního konce průvod, ve kterém nechyběla krojovaná mládež, hasiči, vlajkonoši, a ani muzika. Průvod směřoval k pomníku padlých ve světových válkách, aby zde byly uctěny položením věnce, státní hymnou a minutou ticha všechny oběti válečných hrůz. Stejná pocta jako v Rozsochách, byla následně prokázána i všem obětem světových válek v Kundraticích a Albrechticích, kde byla pro všechny připravena prohlídka návsí a obecních budov. SDH Kundratice všem při této příležitosti předvedl dobový útok na požár svojí velmi pěkně zrekonstruovanou historickou stříkačkou, za což všichni místní hasiči sklidili zasloužený potlesk a obdiv.

V sedmnáct hodin se všem hostům i domácím předvedla naše krojovaná mládež, předtančením v prostorách nově zrekonstruované návsi a zahájila tak odpolední zábavu, která se protáhla až do večerních hodin.

Věříme, že si z letošního setkání odváželi všichni naši rodáci, kteří se v mnohých případech do rodné obce dostali po dlouhých letech, ty nejlepší zážitky, které byly dány nejen krásným počasím, ale také krásným přístupem všech těch, kteří mají to štěstí, že jim je jejich rodný domov i domovem současným nebo i těch, kteří naši obec jako svůj současný domov přijali. Všem, kteří se jakýmkoli způsobem o zdárný průběh a krásnou atmosféru setkání rodáků přičinili náleží srdečné poděkování.

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.