Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Jak jsme slavili Den Země 2008

Autor Josef Smolka, publikováno 22. 5. 2008. Škola.

V rámci celoškolního projektu zaměřeného na životní prostředí se žáci Základní školy Rozsochy spolu se svými učiteli zúčastnili Dne otevřených dveří v Čistírně odpadních vod v Bystřici nad Pernštejnem.

Před vlastním projektovým dnem jsme se asi dva týdny předem připravovali. Zejména v hodinách prvouky, vlastivědy a přírodovědy jsme vyhledávali na internetu informace a Dnu Země. I mimo vyučování jsme ve svém okolí pozorovali pěkné prostředí, probouzející se jarní přírodu…, ale našli jsme i několik jevů, které naší planetě Zemi vůbec nesluší… Ale ona za to nemůže. Stále říkáme, že chceme chránit naši přírodu, že kolem sebe nemáme nic ničit, aby bylo naše životní prostředí krásné a čisté. Kdo za to tedy může? Můžeme za to sami – my lidé. Asi nestačí si krásu kolem sebe jenom přát. Bez slušných lidí a jejich čistých duší to asi nepůjde. Vloni jsme slavili Den Země exkurzí na Vírskou přehradu. Snad každý ví, že se tam čistí pitná voda, abychom se nebáli napít se třeba doma nebo ve škole z vodovodních kohoutků. A oni to umí! Přesvědčily nás o tom živé rybičky v akváriu, které jsou důkazem toho, že voda, která z úpravny pitné vody odchází, je opravdu nezávadná.

Víme, že ,,, Víte to také?… Dozvěděli jsme se, že i odpadní voda se dá čistit tak, aby zpět do vodních toků odtékala nezávadná. Chtěli jsme vidět na vlastní oči, jak to funguje a jestli se špinavá odpadní voda dá opravdu vyčistit tak, aby mohla být vypuštěna zpět do řeky a aby neublížila ani rybám, ani jiným vodním živočichům, ale ani rostlinám a kořenům stromů. A věřte nebo nevěřte, v bystřické Čistírně odpadních vod to umí. Přesvědčil nás o tom pan vedoucí Beneš, který nás provedl všemi částmi čistírny a který nám vše vysvětlil. Nevěřili byste, kolik špíny a nečistot dokážou v nově zrekonstruované čistírně z vody odstranit. Nejhorší odpad se odváží na povolenou skládku. Ale představte si, že část odpadu je dokonce užitečná, V Brně z něho vyrobí kompost, díky kterému se do země zase vrátí živiny, které potřebují rostliny, aby byly zdravé a svěží. Dnes už víme, že naše Země by měla mít svátek každý den, nejenom jeden den v roce, tj. 22. dubna.

Mgr. Jarmila Dvořáková, ředitelka ZŠ Rozsochy

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.