Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Vydařená výstava s velikonoční tématikou

Autor Josef Smolka, publikováno 17. 3. 2008. Výstavy.

Na období od 25. do 27. února se změnila zasedací místnost Obecního úřadu Rozsochy na výstavní síň, ve které vystavovala již podruhé své vlastnoručně vyrobené exponáty s velikonoční tématikou paní Drahoslava Horká z Pohledce. Také pro letošní rok si autorka výstavy připravila neuvěřitelně pestrou paletu různých druhů všemi možnými způsoby zdobených vajec, mezi kterými nechyběly ani exotické exempláře v podobě pštrosích kraslic. Pozorný návštěvník mohl napočítat bezmála šedesát druhů různých technik zdobení velikonočních vajíček, které paní Horká získává od ostatních výtvarnic nebo je i sama vymýšlí, a postupy zdobení celý život zdokonaluje. Výsledky její práce pak dělají radost na podobných výstavách jako byla ta naše, ale i v domácnostech, v případě, že si nějakou křehkou velikonoční nádheru zakoupíte.

Kdo měl chuť, mohl si pod odborným vedením osobně vyzkoušet přímo ve výstavní síni zdobení vajíček voskovou technikou nebo se ještě pokochat pohledem na množství perníků s velikonoční tématikou či korálkové bonsaje, jejichž tvorbou se paní Horká také zabývá.

Letošní velikonoční výstavu navštívily také děti ze základní školy, pro které si paní Horká připravila zajímavou přednášku na téma zdobení vajíček, spojenou s praktickou ukázkou. Díky této výstavě se děti měly možnost mimo jiné dozvědět, jak zdobívaly velikonoční kraslice jejich prababičky, když ještě neexistovaly plastové nálepky a umělá barviva. A nelze, než si přiznat, že na tom umění tradičních technik zdobení něco je.

Doufejme, že se výstavou nechá inspirovat co nejširší okruh žen a dívek a podobné hezké symboly Velikonoc, jaké vystavovala paní Horká, se objeví i v našich domácnostech.

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.