Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Radost z Groše

Autor Josef Smolka, publikováno 29. 1. 2007. Kostel, Slavnosti, Události.

K radosti publika, čítajícího více než stovku lidí se ve čtvrtek 28. prosince uskutečnilo v kostele sv. Bartoloměje v Rozsochách velmi zdařilé vystoupení folklórního souboru Groš z Dolní Rožínky.

Všichni přítomní si mohli vyslechnout vánoční pásmo vícehlasně zpívaných písní a koled, v doprovodu varhan, kláves, houslí a klarinetu. Souboru se podařilo vytvořit pravou vánoční atmosféru a mimo jiné získal ve vděčném publiku i doprovodný pěvecký sbor, protože se většina přítomných neváhala ke zpěvu Groše, při interpretaci několika známých koled, na výzvu vedoucí souboru přidat.

V dobách minulých měli lidé nepochybně radost z každého groše, který se jim podařilo získat za účelem naplnění jejich materiálních potřeb. Groš, který evidentně udělal radost více než stovce lidí, kteří se shromáždili v kostele sv. Bartoloměje, dokázal naplnit jejich duše pohodou a sváteční atmosférou a budiž mu za to upřímné díky.

Soubor Groš založila před dvaceti léty paní Věra Palatická. Dnes tento soubor rozdává radost z lidové muziky jako součást stejnojmenného občanského sdružení. O taktovku tohoto, v současnosti třiceti pěti členného souboru se dělí paní Pead Dr. Ivana Janoušová se svojí dcerou Evou a paní Mgr. Simonou Špačkovou. Vzhledem k věkovému rozpětí členů, které se pohybuje od 3 do 18 let, je třeba před prací všech tří vedoucích smeknout. Kromě pravidelných zkoušek pořádají pro své členy i letní soustředění. Členové souboru na oplátku berou svou zálibu velmi vážně, o čemž mimo jiné svědčí i několik jejich úspěšných účastí v národopisné přehlídce v Jihlavě a dokonce i celostátním kole ve Velkých Losinách.

Občanskému sdružení Groš přejeme hodně mladých lidí, ochotných věnovat se lidové muzice, spoustu vděčného publika a doufáme, že budeme mít možnost se s nimi v Rozsochách ještě setkat.

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.