Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Rozsochy čtou dětem

Obec Rozsochy se letos připojila k celostátní akci nazvané „Celé Česko čte dětem,“ kterou již od roku 2006 uvádí do života stejnojmenná obecně prospěšná společnost z Ostravy. Smyslem společných čtení, která se odehrávají v přátelské atmosféře, s doprovodným programem, je ukázat dětem, že kniha může být stejně zajímavým společníkem jako televize nebo osobní počítač. Společně strávené večery nad zajímavými knihami mají přispět k vytvoření návyku pravidelného čtení a tím pak k rozvoji jazykových znalostí, myšlení, paměti a obrazotvornosti. Společná večerní čtení probíhala v Rozsochách, v toho času nevyužitých prostorách přízemí budovy mateřské školy, které pro tento účel zaměstnanci školky vkusně vyzdobili, a tak zde vzniklo velmi příjemné prostředí pro všechny posluchače, čtenáře a baviče, kteří se zde po pět večerů od 28. ledna do 1. února vystřídali.

Sérii posezení nad knihou zahájil starosta obce Vír, Mgr. Ladislav Stalmach, který vlastně do společného čtení Rozsochy navedl. Přítomné pobavily příhody party kluků z knihy „Mikuláš a jeho přátelé“ od francouzského autora Jeana-Jacquese Sempé, zvláště kapitola o nepodařeném kouzlení. Na tu pak obratně navázal doprovodný program, který se odehrál ve znamení kouzel a triků.

Druhé společné čtení proběhlo ve znamení přírody. Pozvání přijal ornitolog pan Jaromír Čejka ze Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a dětem přečetl úvodní kapitolu knihy Karla Nového „Rybaříci na Modré zátoce.“ Vyprávění o rodině ledňáčků vystřídala pěkná a poučná prezentace o ptactvu našeho kraje, při které si děti mohly ověřit svoje vlastní znalosti. Třetí setkání s knihou proběhlo ve znamení bajek. Pozvání k účinkování přijali manželé Dvořákovi ze Základní školy Rozsochy. Děti i dospělí se dověděli spoustu zajímavostí o tomto literárním žánru, několik bajek si se zaujetím vyslechli a v navazujícím programu děti soutěžily ve znalostech moudrých poučení, která s sebou děj přečtených bajek přinesl. Čtvrteční večer s knihou byl večerníčkový. Knihovnice místní knihovny Alena Jarošová a Eva Prášilová si pozvaly jako posilu Ádu Padrtkovou a Janu Tulisovou se kterými pak společně četly příběhy postaviček, všem dobře známých z večerníčků. Na čtené příběhy maxipsa Fíka nebo Makové panenky s motýlem Emanuelem pak v další části večera navázaly pohádkové příběhy, promítané ze starobylé dětské promítačky. Děj těchto pohádek si děti samy komentovaly. Pátečním posezením s knihou uzavřel letošní řadu čtení starosta obce Rozsochy Augustin Holý. Děti se mohly dovědět zajímavosti ze života známého autora dětské literatury Ondřeje Sekory a poté se pobavit veselými historkami z jeho knihy „Kronika města Kocourkova.“ Na čtení navázal hádankový program, ve kterém děti překvapily svojí znalostí starých hádanek. Pásmo večerů s knihou se v Rozsochách setkalo se zájmem. Našlo se dosti těch, co byli ochotni předčítat a naštěstí se našlo i spoustu těch, kteří jim s potěšením naslouchali. Jediný problém snad nastal tehdy, když někteří dospělí nemohli na poslední chvíli sehnat dítě, kterému by dělali doprovod a na akci se z tohoto důvodu nedostali. Pro tento případ počítají pořadatelé v rámci příštího ročníku čtení se zřízením půjčovny dětí…