Přeskočit na obsah Přeskočit na hlavní menu

Divadelní spolek Rozsochy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V sobotu 19.3.2016, na naše poslední divadelní pohádkové představení „Kozího příběhu se sýrem“, za námi dojel a poctil nás svou návštěvou sám pan režisér a autor této televizní pohádky – Jan Tománek. Spolu s ním dorazila i jeho manželka a děti – Honzík a Zuzanka, které se staly předlohou hlavních hrdinů v této veselé pohádce.

Bylo to skvělé a velmi příjemné setkání, děkujeme!

 

ROK 2015 – DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ „LUCERNA aneb boj o lípu“

Komediální variace na motivy A. Jiráska, v úpravě Josefa Dvořáka a místních ochotníků….

 

24.5.2015 v 18.00 hodin – KD Nové Město na Moravě – benefiční představení pro novoměstskou neziskovou organizaci Portimo, o.p.s.

 

 

ČESKÝ ROZHLAS – REGION VYSOČINA:

http://www.rozhlas.cz/vysocina/toulky/_zprava/1457855

V roce 1932 odehrála omladina z Rozchoch v pohostinství U Střešňáků hru Teta mistra Štich. Tento rok je tak možné považovat za začátek ochotnického divadla v malé obci nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Od té doby hráli ochotníci celkem pravidelně i když měli různé krátkodobé přestávky.

Stávající soubor hraje nepřetržitě od roku 2008. „Tehdy jsme nastudovali komedii O hvězdě, kterou jsme s úspěchem uvedli před Vánocemi,“ vzpomíná Augustin Holý. A komedie tvoří veškerý repertoár souboru, který v současné době vede Zdena Burešová.

Také pro letošní sezónu vybrala hru, která diváky pobaví: „Jedná se o Lucernu v úpravě herce Josefa Dvořáka.“ A její premiéru budou mít možnost diváci shlédnout v sobotu 14. března v Orlovně v Rozsochách. „Poté odehrajeme tady doma ještě pět představení, dále jsme pozvaní do Nového Města a naši sezónu již tradičně zakončíme v Bystřici,“ prozradila režisérka

————————————————————————————————–

ROK 2014 – divadelní představení „MRAZÍK“

Divadelní ochotnický spolek z Rozsoch uvedl v neděli 18.května adaptaci kultovní ruské pohádky Mrazík, tentokrát v novoměstském kulturním domě. Sál, plný dětských i dospělých diváků, zněl  každou chvíli smíchem a publikum s herci udrželo bezprostřední kontakt po celou dobu téměř dvouhodinového představení. Atmosféra skvělá, reakce na jevišti i v hledišti bezprostřední a dobrý pocit na obou stranách… Radost z 275 prodaných vstupenek má i Portimo, o.p.s. a jeho sociální služba EZOP – nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které Rozsošský divadelní spolek obdaroval celým výtěžkem benefičního divadelního představení.

(text je převzat ze stránek www.portimo.cz)

fotky z akce si můžete prohlédnout zde:

http://www.portimo.cz/aktualita.php?ida=119&o=1


Jako bychom dokázali předpovídat, že si letos v realitě pořádné zimní počasí moc neužijeme – nacvičili jsme velmi známou pohádku s názvem „Mrazík“, jejíž děj se odehrává v prostředí pravé ruské zimy.

Vyprodaná představení svědčí o tom, že jsem nešlápli vedle!

Děkujeme za Vaši přízeň!

 

——————————————-

V březnu jsme to u nás v Rozsochách společně roztočili na dětském maškarním karnevale, který se tentokrát odehrál v duchu staré pověsti o udatném uhlíři a zlém zubrovi (kterého uhlíř přemohl a jehož hlava zdobí erb pánů z Pernštejna).

Akce se uskutečnila za finanční podpory MAS Zubří země, o.p.s. v režii Divadelního spolku Rozsochy.

 

———————————————————————————————–

rok 2013:

Derniéra „Babičky v trenkách“ proběhla v pátek 30. srpna 2013

amfiteátr Bystřice n. P., v rámci festivalu „Bystřické léto“

V současné době se připravujeme na další divadelní představení, které budete moci shlédnout na jaře 2014.

 

Ukázka z divadelního představení v Bystřici n. P.:

http://www.televizevysocina.cz/kultura/divadlo/item/462-tecku-za-bystrickym-kulturnim-letem-udelali-ochotnici-z-rozsoch

 

——————————————————————————————————-

rok 2013 – divadelní představení „Babička v trenkách“


V březnu 2013 si mohli příznivci amatérského divadla v rozsošské orlovně užít společně s místními divadelními ochotníky uvedení bláznivé divadelní komedie z dílny Vlastimila Pešky, s příznačným názvem Babička v trenkách.

Žánrové zařazení uvedené veselohry spadá do oblasti tzv. vodevillu, což je vlastně předchůdce operety. Jeho počátky se datují již do 17. století. Tehdy si známé lidové popěvky prozpěvovalo publikum společně s účinkujícími a to přispívalo k rozverné, odlehčené náladě. Přestože při produkci Babičky v trenkách ponechalo publikum veškeré hudební projevy na hercích, tak měla hra díky svému bláznivému ději a mnoha ztřeštěným situacím tu správnou vodevillovou atmosféru, kterou si užili nejen diváci, ale i herci na jevišti. Prakticky celý, dokonale zamotaný děj, s překvapivým rozuzlením, provázel upřímný hlasitý smích publika. Pokud jste se u Babičky v trenkách odreagovali, odpočinuli jste si  a zapomněli jste na své všední i nevšední starosti, tak splnila snaha místních divadelních ochotníků svůj účel.

Máte-li zájem tuto divadelní komedii ještě shlédnout, tak přijďte v pátek 30. srpna 2013 do amfiteátru na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem, kde bude mít v rámci festivalu Bystřické léto svoji derniéru.

 

početné herecké obsazení nebylo v žádném případě na úkor kvality produkce

 

Akce pro děti – Rozsošský „pirátský karneval“

I přes chřipkové období se v sobotu 9. února zaplnila rozsošské orlovna malými plavčíky, plavčicemi, lodníky, kapitány, princeznami a podobnými malými bytostmi, které si sem v doprovodu svých rodičů přišly užít karnevalové, „pirátské“ veselí.

Pořadatel karnevalu, Ochotnický divadelní spolek při obci Rozsochy, se postaral nejen o pravou karnevalovou výzdobu sálu, ale také o to, aby děti, ani jejich dospělý doprovod, neměly sebemenší čas na nic nedělání. V sále i na jevišti se neustále něco dělo a celé odpoledne bylo protkáno tou správnou zábavou, prostřednictvím které k sobě, mimo jiné, nacházeli malí i velcí cestu.

Za všechny místní i přespolní účastníky karnevalu děkuji všem organizátorům této velmi vydařené akce a přeji ještě hodně podobných, velmi dobrých setkání.

 

Rok 2012

Dívčí válka na bystřickém náměstí

V mafiteátru na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem proběhla v neděli 2. září 2012 derniéra divadelní komedie od Františka Ringo Čecha s názvem Dívčí válka, kterou letos ochotníci z Rozsoch zakončili festival Bystřické léto. Při sledování lechtivé parodie na soužití obou lidských pohlaví zažili diváci večer plný humoru, smíchu a dobré nálady.

Další úspěšná divadelní sezóna – ve znamení „dívčí války“

Za posledních pět let jsme si už v Rozsochách zvykli na to, že nám místní divadelní ochotníci zpestřují každý začátek roku nově nastudovaným divadelním představením a je velmi dobře, že ani letošek nebyl v tomto směru výjimkou.

Od roku 2008 už si mohli příznivci amatérského divadla vychutnat v podání rozsošských ochotníků divadelní hru o narození Ježíška, s názvem Komedie o hvězdě, od Jana Kopeckého, dále také slavnou zpěvohru na motivy  Jaroslava Vrchlického, zpracovanou Zdeňkem Podskalským, kterou její autor nazval Noc na Karlštejně, rok na to neméně slavnou hru na motivy románu Alexandra Dumase,  Tři mušketýři, zpracovanou Janou Galinovou jako velmi vydařenou divadelní komedii a v loňském roce to byla bláznivá komedie s názvem Hledání Julie, aneb, kdo hledá, ten najde. No a protože o smíchu se říká, že je solí života a kdo je jím řádně prosolen, tak dlouho vydrží, rozhodli se naši ochotníci i v letošním roce své diváky řádně rozesmát. Tentokrát známou komedií Františka Ringo Čecha, která nese název Dívčí válka. V této hře uvádí její autor na „pravou míru,“ všem jistě dobře známý příběh ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska, o vzpouře žen, která vedla až k ozbrojenému konfliktu. František Ringo Čech si však s tímto námětem pohrál po svém a předložil jej divákům jako parodii původního námětu, postavenou na karikatuře vztahů obou pohlaví lidského plémě. A o tom, že se autorovi tato komedie povedla, svědčí mimo jiné i více než 3000 jejich repríz.

rok 2011 – HLEDÁNÍ JŮLIE, ANEB KDO HLEDÁ, NAJDE

Zakončení divadelní sezóny 2011

Za poslední tři roky se už stalo tradicí, že rozsošský ochotnický divadelní spolek  ukončuje svoji sezónu vystoupením v bystřickém amfiteátru v rámci festivalu Bystřické léto. Letos patřila bystřická prkna rozsošskému divadlu v neděli 21. srpna. Stejně tak jako v loňském roce, měli herci i jejich diváci štěstí na příznivé počasí a tak si mohli všichni naplno užít, pod širým nebem, bláznivou komedii o zamilovaném vědci, cestujícím v čase, který hledá svoji vysněnou lásku, aby ji nakonec našel tam, kde by to nikdy nečekal. Hra byla pojata odvážně, moderním způsobem a zcela jistě většinu diváků pobavila. Pokud lotos od ochotníků někdo očekával klasiku, tak byl patrně z počátku malinko v rozpacích. V průběhu hry však mohl poznat, že mu ochotníci přijeli nabídnout v hojné míře „sůl života“ a jak známo, kdo je řádně prosolen humorem, ten dlouho vydrží.

Ochotnickému sboru i jejich divákům přejeme hodně radosti z divadla a těšíme se na další divadelní sezónu.

 

Prkna rozsošské orlovny opět ožila divadelní sezónou

Hledání Julie, aneb, kdo hledá, ten najde. Pod tímto tajuplným názvem se skrývá smyšlený příběh, ve kterém nás v letošní sezóně divadelní ochotníci z Rozsoch, tak trochu po svém, provází časem, od současnosti po pravěk a zase zpátky, a přitom se nezapomínají držet hesla, že humor je kořením života.

Nikdo z návštěvníků této bláznivé komedie nemohl ani na okamžik zapochybovat o tom, že jedinou motivací amatérských nadšenců na jevišti je jejich radost ze hry a z toho, že publikum se baví.

rok 2010 – Tři mušketýři na prknech rozsošské orlovny se líbili

Víkend třináctého a čtrnáctého března, stejně tak jako sobota 27. března, byl velkým divadelním svátkem pro rozsošské ochotnické herce. Po několikaměsíčním zkoušení představili hudební komedii Tři mušketýři, kterou napsala podle slavného románu Alexandra Dumase Jana Galinová.

A jak už je to v Rozsochách zvykem, hrálo se pro radost ze hry. Všichni herci si tuto velmi humorně laděnou hru prostě užívali a netrvalo jim dlouho touto radostí a humorem nakazit celé publikum. Když se spojí vnímavost publika s upřímným komediálním vystoupením, nemůže vzniknout nic jiného, než skvělá, veselá atmosféra. A když si k tomu ještě zazpíváte nebo alespoň poslechnete příjemné tóny doprovodných písní a jejich vtipné texty, tak vám nezbývá, než si s sebou domů odnést velmi nakažlivou a trvanlivou radost. A to bude asi na ochotnickém divadle to nejkrásnější. Děkujeme všem, kdo vážili cestu za kulturou do rozsošské orlovny i všem nadšeným rozsošským ochotníkům a těšíme se na srpnové vystoupení v rámci Bystřického léta.

 

V roce 2009 jsme prožili „NOC NA KARLŠTEJNĚ“

Symbolicky, derniérou divadelního představení „Noc na Karlštejně,“ zakončili Rozsošští divadelní ochotníci v neděli 23. srpna 2009 na bystřickém Masarykově náměstí letošní festival Bystřické léto.

Díky počasí, které se nakonec v ten pravý čas umoudřilo, si mohli nejen diváci, ale také herci, ničím nerušeni, plnými doušky vychutnat poslední uvedení této známé divadelní hry Jaroslava Vrchlického, upravené Zdeňkem Podskalským, v nastudování rozsošského divadelního souboru.Všichni se shodli na tom, že divadlo na náměstí pod širým nebem má své kouzlo a celé představení si skutečně užívali. Vnímavé publikum skvěle reagovalo na komické i vážné scény představení, dokázalo ocenit „živou“ hudbu, zpěv i vtipné improvizace, které občas spojily děj veselohry s místním prostředím. Účinkující oplatili přátelskou atmosféru srdečným, nenuceným výkonem, ze kterého musel každý poznat, že hrají pro radost. Přestože se hra protáhla až do pozdních večerních hodin a následoval pracovní den, nikdo zde stráveného času nelitoval. Prostě tu byla možnost, vyměnit část spánku za skvělou příležitost relaxace a výborně si „dobít baterky .“ Zásluhou organizátora Bystřického léta, občanského sdružení Zapnuto, které se postaralo o veškeré technické zabezpečení, se divadelní představení uskutečnilo na moderním montovaném krytém jevišti, na které navazovalo rozlehlé kryté zázemí pro účinkující. Celá konstrukce byla, díky dobré spolupráci pořadatelů a účinkujících, ihned po představení rozebrána a uklizena, takže ráno by už nikdo nepoznal, co se v těchto místech večer odehrávalo. Všichni nadšenci, jejichž koníčkem je postarat se o to, aby byl náš život o něco pestřejší a radostnější si zaslouží naše srdečné poděkování.
NOC NA KARLŠTEJNĚ jsme si užili….

V roce 2009 připravili rozsošští divadelní ochotníci milé překvapení všem vyznavačům zpěvoher, v podobě uvedení Noci na Karlštejně od Jaroslava Vrchlického. Tato hra je velmi známá, především díky svému televiznímu zpracování v režii Zdeňka Podskalského. Mezi možnostmi filmového plátna a prken znamenajících svět je však velký rozdíl a tak diváci shlédli něco, co mělo s filmovým zpracováním pramálo společného. To však nakonec vůbec nevyznělo v neprospěch ochotnického divadla. Amatérští herci dokázali přesvědčit publikum svou upřímnou radostí ze hry, vtipnou improvizací a v mnoha případech i velmi dobrým zpěvem