Akce knihovny
Rok 2021:
Rozsochy čtou dětem – 14. ročník
Rok 2020:
Rozsochy čtou dětem – 13. ročník
Rok 2019:
Rozsochy čtou dětem – 12. ročník
Máme za sebou dvanáctý ročník akce „Rozsochy čtou dětem“. I v letošním roce jsme si našli pět dnů v březnovém týdnu, které jsme věnovali setkání – s dětmi a jejich rodiči, na zajímavých místech v naší obci, s milými hosty a jejich oblíbenými knihami. Přesně o tom totiž tato akce je. .. Ukázat dětem, že čtení není přežitek, ale že může být zábavné, dobrodružné a zajímavé. A je skvělé, když se tohle vše dá sdílet společně. A ještě lepší, když to i dětem nenásilnou formou něco přinese…
A jak tedy „čtení dětem“ probíhalo?
Pondělního zahájení v Mateřské školce Rozsochy se ujalo divadlo Zlatý klíč. Jeho představitelé – manželé Stuchlíkovi – přijeli se svojí oblíbenou knížkou a divadelním představením plným veselých písniček, nádherných loutek a vtipných scének.
V úterý jsme se přemístili do Zasedací místnosti Obecního úřadu Rozsochy. Čtení bylo určeno starším dětem a studentům. Zaplněno bylo do posledního místa, čekal nás totiž vzácný host. Naše pozvání přijala paní Erika Bezdíčková, žena, která prošla čtyřmi koncentračními tábory, ve kterých přišla o všechny svoje blízké. Svůj životní příběh vepsala do knihy „Moje dlouhé mlčení“. Z úst člověka, který vše zažil je to však opravdu nezapomenutelné.
Ve středu jsme se vrátili do Mateřské školky Rozsochy a také jsme se vrátili k menšímu publiku. Na programu bylo totiž zase pohádkové čtení, tentokrát s brněnským Pohádkovým divadlem Sandry Riedlové. V úvodu zazněla cestovatelská pohádka a po přestávce ji doplnilo i cestovatelské představení. Bylo to opravdu krásné, výpravné ale i zábavné.
Čtvrteční čtení jsme prožili v místní Hasičské zbrojnici. Přivítali nás totiž dobrovolní hasiči Rozsochy. A bylo to vřelé a milé setkání – na děti čekalo příjemné prostředí uzpůsobené této akci, výborné pohoštění, přehlídka hasičských uniforem a techniky. Nechybělo samozřejmě ani čtení
– děti si s radostí vyslechly dvě hasičské pohádky.
Páteční čtení probíhalo v Základní škole Rozsochy. O své cestě a pobytu na Islandu nám přijela popovídat Zdenička Krůpová (Novotná). A ani tady nechybělo čtení – vyprávění a promítání fotografií bylo doplněno pohádkami z Islandu. Vše do sebe krásně zapadlo a bylo to moc hezké a
zajímavé. A jako sladká tečka byly i koláče, které na tuto akci napekli místní žáci!
https://www.rozsochy.cz/fotogalerie/rozsochy-ctou-detem-2019-pohadkove-divadlo-sandry-riedlove/
https://www.rozsochy.cz/fotogalerie/rozsochy-ctou-detem-2019-erika-bezdickova/
https://www.rozsochy.cz/fotogalerie/rozsochy-ctou-detem-2019-divadlo-zlaty-klic/
Rok 2018
Rozsochy čtou dětem – 11. ročník
Proč číst dětem?
„Aby měly svět rády. Aby se jim v něm líbilo. Aby věděly, že je větší než to, co vidí jenom očima. Aby mu věřily. A aby věřily nám, co jim čteme. Když čte taková maminka nebo tatínek – to je svět, jak má být: krásný, vzrušující, důvěryhodný, bezpečný a útulný.“
To jsou krásná slova Luďka Richtera – dramaturga, režiséra a herce, který se takto vyjádřil pro projekt „Celé české čte dětem“, který se snaží připomínat rodičům, aby si i v dnešní hektické době našli čas pro společné čtení se svými dětmi a vedli děti ke čtení.
A přesně v duchu těchto myšlenek každoročně pořádáme čtecí podvečery v naší obci i my. Neděláme si iluze, že náš program přiměje děti, aby před všemi svými činnostmi a zálibami daly přednost knize, ale snažíme se ukázat, že i čtení – ať už společné nebo samostatné – může být pestré, zábavné, zajímavé a může přinášet radost. A vidíme, že někdy se to opravdu daří!
Ale dost teorie – jaký byl tedy letošní ročník?
Jelikož začínáme druhou desetiletku této akce, řekli jsme si, že „Čtení dětem“ uděláme akčnější a pestřejší – na různých místech, se zajímavými hosty a tématy, pro malé ale i větší děti, které nám za těch předchozích deset ročníků vyrostly, ale stále chodí dál…A tak vznikl letošní program:
V pondělí 12. března jsme čtecí týden zahájili v prostorách MŠ Rozsochy, cestovatelské pohádky nám přijely přečíst herečky brněnského Pohádkového divadla – Sandra Riedlová a Kateřina Mendlová-Horáčková. Četly jsme o Africe a potom jsme se v divadelním představení do Afriky i všichni společně podívali. A byla to Afrika jak má být!
V úterý 13. března navázala svým programem ZŠ Rozsochy, která si pro děti školního věku připravila cestopisné čtení a povídání s Mgr. Alexandrou Gabrielovou – obdivuhodnou ženou, která se sama s dalšími dvěma cizími ženami vypravila na dobrodružnou „Expedici Borneo“.
Středa 14. března byla určena pro studenty a veřejnost. Svůj životní příběh, který byl zapsán do knihy „Krvavé jahody“, nám přijela vyprávět sama paní Věra Sosnarová. Zasedací místnost obecního úřadu se zaplnila do posledního místa. Během dvouhodinového excelentního vyprávění této 87 leté ženy, která se svojí mladší sestrou nedobrovolně prožila 19 let v sovětských gulazích, snad nikdo ani nedýchal. Všechny nás celý její příběh velmi silně zasáhl. Je až neskutečné, kolik nespravedlností, ponížení, bolestí a tragédií se vejde do jednoho lidského života. A není to historie až tak stará…
Přes to všechno je paní Věra optimistická, řekla nám i hodně krásných a povzbudivých slov, je plná energie, dokázala nás rozbrečet i rozesmát. Knížka se v knihovně nestačí půjčovat, ale živé setkání bylo opravdu nezapomenutelné!
Čtvrtek 15. března byl opět zaměřen na nejmenší děti – naše pozvání přijal kouzelník Jiří Krejčí, který dětem přečetl pohádkový příběh o popleteném kouzelníkovi. V druhé části programu se děti zúčastnily školičky kouzel, učily se triky a odhalovaly podvůdky, na závěr společnými kouzelnickými silami vyčarovaly rej světlušek! Byl to opravdu kouzelný podvečer.
A i páteční podvečer byl pohádkový – do svého království za divadelní oponu nás 16. března pustili místní divadelníci. Seděli jsme v pohádkových kulisách a první kapitolu knihy „Tajemství staré bambitky“ nám četl sám královský kuchař. Děti se tak dostaly přímo mezi postavy tohoto příběhu, byli jsme doslova vtaženi do děje. A kdo chtěl vědět, jak vše dopadne, mohl zůstat na divadelní představení, které poté, co jsme snědli dort a rozdali si pohádkové odměny, začín
Děkujeme místnímu divadelnímu souboru, který nás vstřícně a mile přijal a věnoval se nám i v tak vypjaté chvíli, jako je hodina před začátkem představení!
Dále děkujeme Obci Rozsochy, která celou akci finančně podporuje, děkujeme Mikroregionu Bystřicko, který podporuje i naši akci v rámci mikroregionálního projektu „Bystřicko čte dětem“ a dalším sponzorům – Kraji Vysočina, E.on ČR, a.s., Mateřídoušce a Sluníčku.
Rok 2017
Vánoční program – 16.12.2017 – Veselé vánoce s Matyldou a Klotyldou (brněnské Tetiny)
SRDEČNĚ VÁS ZVEME!
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
* NÁVŠTĚVA DĚTÍ ZE ZÁKLANÍ ŠKOLY ROZSOCHY – seznámení s knihovnou, soutěže
*ANGLIČTINA V KNIHOVNĚ (školkové děti, seznámení s angličtinou)
———————————————————————————————————————————
ROK 2016:
VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ… a my si je užijeme i v místní knihovně!
V prosinci bude v knihovně připravena výstavka knih s vánoční tématikou
a v sobotu 17.12.2016 se vánočně naladíme
u programu s názvem „VÁNOČNÍČEK“ – DIVADLO PARAVÁNEK
(divadlo se uskuteční z kapacitních důvodů
v prostorách MŠ Rozsochy, začátek v 15.00 hodin).
Těšíme se a už teď přejeme krásný prosinec a štastné a veselé!
http://www.paravanek.cz/vanocnicek/
Fotografie z akce naleznete zde:
https://www.rozsochy.cz/fotogalerie/104/
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Dne 23. března jsme vyměnili vyučovací lavice za prostory obecní rozsošské knihovny. Vzhledem k tomu, že proběhla akce Česko čte dětem, skvěle se nám tato příležitost hodila. Knihovnou nás provedla paní Alena Jarošová, která děti seznámila s organizací knih, s jejich řazením, ukázala dětem, z jakých knih si četly jejich babičky, a dokonce i prababičky, a měla pro děti připravenou pěknou literární soutěž s pohádkovými bytostmi. Na závěr ještě sladkou odměnu. Poté se nám věnoval pan starosta Holý a povyprávěl nám o historii obce Rozsochy, přidal pár „špeků“, vysvětlil nám význam obecního znaku a měli jsme možnost zúčastnit se i hlášení v přímém přenosu, což, vpravdě, děti asi nadchlo nejvíce. Za toto pestré dopoledne oběma moc děkujeme a těšíme se na další případná setkávání.
Čtení dětem 2016:
Devátý ročník rozsošského čtení dětem je za námi. I letošní čtení bylo příjemné, zábavné a snad i inspirující k další četbě.
První den čtení přijal naše pozvání autor knihy „40 dní pěšky do Jeruzaléma“ Ladislav Zibura. Vyprávěl nám svoje historky z cest, ukázal fotografie zajímavých lidí a míst, četl úryvky ze své knihy. Díky němu jsme alespoň takto zprostředkovaně zažili báječné dobrodružství!
Další „čtecí“ podvečer byl také ve znamení cestování a poznávání zajímavých míst – o své cestě a pobytu na Tchaj-wanu nám přišla popovídat studentka Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, slečna Kristýna Pavlačková.
I když se zpočátku zdálo, že tento podvečer bude patřit převážně starším dětem, velice pozorně poslouchaly i ty malé. Hned v úvodu se naučily čínský pozdrav, v průběhu ochutnaly tchajwanský čaj z voskové tykve, vyslechly si pohádky (Jak opice lovily měsíc, O bohu Země nebo O dračím králi), jednu dokonce i v čínském „originále“, prohlédly spoustu fotek a dozvěděly se zajímavosti o Tchajwancích, o jejich jídle, o hlavním městě Tchaj-pej, o ostrovní přírodě, o počasí…
Domů děti odcházely s kartičkami jejich vlastních jmen zapsaných čínskými znaky.
Třetí podvečer byl indiánský. Hned na úvod si děti vyrobily vlastní čelenku, vyzdobily si obličeje a společně zasedly k indiánskému příběhu, který nám přijeli přečíst herci divadélka Emillion. Po „občerstvovací“ přestávce, která mimochodem byla součástí každého čtecího dne, následovalo veselé divadelní představení ze života indiánů.
Čtvrtý společný podvečer byl ve znamení knih Aloise Mikulky. Zábavné a opravdu neotřelé pohádky nám přečetla Kateřina Rakovčíková, herečka divadélka Paravánek. A i po přestávce jsme pokračovali ve stejném duchu – s dechberoucí energií nám tato herečka zahrála pohádku zmíněného brněnského autora – Aloise Mikulky, s názvem „Dům u pěti set básníků“. A na to, co zvládne jedna herečka a co všechno se může v jedné pohádce přihodit, hleděli s obdivem a zájmem nejen děti, ale i všichni přihlížející dospělí!
I Poslední čtecí podvečer byl ve znamení pohádek – tentokrát to byly pohádky o mašinkách. Ty nám přijel přečíst pan Libor Pokorný, starosta obce Rožná. K pohádkám přidal i vyprávění o mašinkách a železnici a dětem zapůjčil i pravé železničářské pomůcky a propriety. A to jsou věci, ke kterým se opravdu jen tak běžný smrtelník nedostane…
Tak takto jsme si letošní devátý ročník rozsošského čtení dětem užili. Naší snahou bylo ukazát dětem, že čtení není nuda a ztráta času, tak doufejme, že se nám to alespoń trošku podařilo…. A už se těšíme na 10. ročník!
Děkujeme sponzorům akce, kterými jsou Kraj Vysočina, E-On, Mikroregion Bystřicko a Obec Rozsochy.
Vánoce s knihovnou Rozsochy a Divadlem Zlatý klíč:
Vánoční čas jsme si opravdu užili, k dobré pohodě nám přispělo i Divadlo Zlatý klíč, které zaujalo a pobavilo malé i velké diváky.
Fotografie z akce naleznete na:
www.rozsochy.cz/fotogalerie/84/
Těšíme se na další společné setkání, které se pomalu blíží – na jaře nás čeká další ročník čtecího marotonu – Rozsochy čtou dětem (a opět budeme číst 5 dnů v týdnu!)
V říjnu 2015 se uskutečnil turistický pochod za „Poklady Českého lesa“.
Počasí nám opravdu přálo a podařilo se nám:
1) nezabloudit
2) najít všechna zajímavá místa, která jsme měli v plánu (Pomník posledního vlka, Pomník Broučků, Ptačí studánka, Pomník třech srnců)
3) nikoho cestou neztratit
4) potkat bravurního lovce „Vladimíra Mitrovského“ a díky němu najít i skutečný poklad!
Fotografie z této literárně-turistické akce naleznete ve fotogalerii obce.
Už teď plánujeme něco nového, opět se bude na co těšit!
I v letošním roce se zapojíme do akce „Bystřicko čte dětem“, zapište si do svých kalendářů termín a přijďte, určitě to zase bude stát za to!
Sponzory akce jsou: Obec Rozsochy, Mikroregion Bystřicko – E.on, Kraj Vysočina
———————————————————————————–
PRODEJNÍ VÝSTAVA KNIH NAKLADATELSTVÍ THOVT – březen 2013
– knihy je možné prohlédnout a zakoupit za zvýhodněné ceny přímo v knihovně
Ani v letošním roce jsme si nenechali ujít možnost zapojit se do mikroregionálního projektu „Bystřicko čte dětem“, který navazuje na celorepublikový projekt „Celé česko čte dětem“.
Hlavním cílem této akce je podpora dětského čtenářství – nenásilnou a zábavnou formou přivést děti ke knihám, zaujmout je a ukázat jim, že čtení není nuda a přežitek.
A přesně o to jsme se i snažili – jako každoročně (už po sedmé) jsme připravili program pro pět společných podvečerů s podtitulem: „Od pondělí do pátku, čteme dětem pohádku“. Četba – formou hlasitého předčítání pozvaného hosta – je totiž základním stavebním kamenem celého programu.
A když k tomu všemu přidáme ještě příjemné prostředí MŠ Rozsochy, zábavný doprovodný program, milou společnost dětí a rodičů, občerstvení a závěrem dárek v podobě pěkné knihy…tak prostě nejde odolat.
Posuďte sami:
V pondělí 17. února k nám připluli námořníci. Dan Šimek (Novoměstská kulturní zařízení) nám spolu se svým kamarádem vyprávěl zajímavé historky ze života námořníků, naučil nás hru, kterou si posádka lodě krátila dlouhé chvíle na moři a přečetl příběhy o přátelství, které je důležité jak na vodě, tak i na suchu.
Úterý 18. února bylo veselé od samého začátku – divadelní herec Jan Stuchlík (Divadelní společnost Zlatý klíč) nám přečetl básničky Jiřího Žáčka. A stejně živě a vesele pokračoval i doprovodný program plný písniček, loutek, tancování a humoru. Skvěle se pobavily děti i přihlížející dospělí!
Ve středu 19. února k nám zavítala Pipi Dlouhá punčocha – příběh o tom, jak se Pipi dala k cirkusu nám přečetli manželé Navrátilovi (Divadlo eMILLIon). A spolu s Pipi jsme se do cirkusu podívali i my všichni! Zažili jsme opravdu neotřelé a strhující představení ve kterém bylo všechno, co do pořádného cirkusu patří.
Ve čtvrtek 20. února nám o světě knih povídala Tatiana Andrtova z nakladatelství Thovt. Prohlédli jsme si knihy, které v tomto nakladatelství vznikají a poslechli si pohádku z jedné z nich. Ve druhé části programu se děti zapojily do plnění úkolů a soutěží.
Pátek 21. února byl závěrečným dnem našeho společného čtení. S knihou „Pět báječných strýčků“ dorazili dva veselí klauni v podání Zdeňky Burešové a Aleny ……… (Divadelní spolek Rozsochy). A ani tento poslední den nechyběla zábava a dobrá pohoda – pobavili jsme se u luštění obří křížovky, zazpívali a rozhýbali jsme se u pohybových her a slíbenou odměnou – knihou dle vlastního výběru – jsme letošní čtení ukončili.
Celý týden se opravdu povedl. Velmi nás potěšila velká účast dětí a skvělá atmosféra, kterou chválili i všichni účinkující hosté. Není jednoduché zaujmout dětské publikum všech věkových kategorií (rozmezí 0,5 roku až 15 let), ale myslíme si, že se to u nás přesto podařilo. Děkujeme tímto všem účinkujícím ale i dětem, které byly napříč věkem pohodové, výborné a spolupracující obecenstvo.
Neděláme si iluze, že se po našem programu stanou z dětí zarputilí čtenáři, ale může to být i další krůček k tomu, aby po knize sáhly. A (nejen) proto má tato akce smysl.
Akce se uskutečnila pod záštitou Mikroreregionu Bystřicko a obce Rozsochy, za finančního příspěvku Mikroregionu Bystřicko, obce Rozsochy, Fondu Vysočiny, E-On ČR. Věcné dary věnovalo vydavatelství Mladá Fronta. Akce se denně zúčastnilo kolem 60ti dětí.
……………………………………………………..
DON QUIJOTE de la Ancha
„Představení, které prodlužuje život“
V neděli 26.1.2014 jsme u nás v Rozsochách shlédli hru Divadla Klauniky – „Don Quijot de la Ancha“. Svéráznému zpracování osudů Dona Quijota a jeho služebníka nechyběl humor, nadsázka, fantazie ani mystifikace.
Do „didaktické klaunikyády“, kterou režíroval Boleslav Polívka, jsme měli možnost sami zasáhnout a podílet se na ní – ve hře si totiž kromě dvou báječných herců – představitelů hlavních rolí – zahrála i velká část přihlížejících diváků.
———————————————————-
V pondělí 16.12.2013 proběhla akce místní knihovny Rozsochy s názvem „Veselé Vánoce“. Spolu s dětmi jsme malovali a tvořili z marcipánové hmoty.
V druhé části programu mezi nás zavítal klaun Traktor a začaly se dít věci… Stali jsme se součástí veselých vánočních příprav, kouzlili jsme a zpívali, zdobili stromeček a hlavně se opravdu skvěle bavili (děti i dospělí).
A tak nám zase příjemně utekl další dlouhý předvánoční podvečer….
Přednáška „Z ptačí říše“ – říjen 2013
V úterý 8. října 2013 proběhla na OÚ beseda s panem Jaromírem Čejkou, který nám přišel popovídat o životě ptáků a zajímavostech z ptačí říše.
Dozvěděli jsme se, proč a jak se ptáci kroužkují , prohlédli jsme si ornitologické zápisy „kroužkovanců“, ze kterých se dalo vyčíst mnoho zajímavostí – i když pouze střípků – z tajemného ptačího života.
Díky fotografiím jsme mohli nahlédnout do ptačích hnízd a vidět ptačí svět tak, jak ho vídají ornitologové.
Pan Čejka nás svým povídáním velmi zaujal, pobavil, ale dal nám i mnoho podnětů k přemýšlení. Děkujeme za příjemně strávený podvečer.
Návštěva dětí ze ZŠ Rozsochy a motivační hry s nakladatelstvím Thovt
13. března 2013 proběhlo ve spolupráci se ZŠ Rozsochy setkání v knihovně. Děti si prohlédly prostory knihovny, seznámily se s knihovnickou prací, prohlédly knížky.
Poté se s velkou chutí a radostí zapojily do motivačních her na podporu „zdravého“ čtenářství, které si připravila paní Andrtová z nakladatelství Thovt.
po příjemném povídání o knihách a čtenářství následovala zábavná hra
návštěva žáků a učitelů ZŠ Rozsochy v místní knihovně
Rozsochy četly i letos dětem
Ani v letošním roce jsme v Rozsochách v březnu „nezůstali za kamny“, i když k tomu počasí přímo vybízelo, ale připravili jsme několik akcí pro veřejnost, které měly společné téma – knihy a podpora dětského čtenářství.
Autor knihy Dobrodružství kapříka Metlíka čte dětem z vlastní tvorby
Březen – měsíc knihy- jsme tak zahájili setkáním v knihovně. Na návštěvu přišli děti a učitelé ZŠ Rozsochy. Společně jsme si povídali o oblíbených knihách a autorech, děti si prohlédly prostředí knihovny, naučily se orientovat se v jednotlivých oddílech a částech knihovny, zajímaly se o samotné fungování knihovny a práci knihovnice.
Po návštěvě knihovny následoval zábavný program paní Andrtové z nakladatelství Thovt. Děti se naučily hymnu správného čtenáře, dozvěděly se mnoho zajímavostí o knihách a četbě, s velkou chutí se zapojily do společné hry, která se vázala k celému programu. Bylo to opravdu veselé, ale i poučné. A když děti odcházely, ještě si pobrukovaly nápěvek písničky: „Kniha je dopis, dlouhý dopis pro nás…“.
A takto příjemně naladěni jsme vstoupili do dalšího týdne plného zajímavého čtení, zábavy a společných zážitků. Konal se totiž šestý ročník „rozsošského čtení dětem“.
Letošní ročník jsme pojali jako dobrodružnou výpravu čtenářským světem. Pro lepší orientaci na této cestě dostaly děti mapku, do které si lepily tématické obrázky podle čtení, kterých se zúčastnily.
Hned první den jsme směle vykročili s panem Zikmundem (Hospicové hnutí Vysočina) a „Chodící jitrnicí“. Ano, přesně takhle se jmenovala veselá pohádka, kterou nám pan Zikmund přečetl z oblíbené knihy svého dětství. K jitrnici se přidaly i další pohádky, povídání o koních, zpívání a tancování a takto příjemně nám utekl první společný podvečer.
Na další část cesty s námi vyrazil MgA. Jan Hrubec, loutkoherec z Nového Města na Moravě. Děti i přítomné dospělé zavedl s pohádkou z knihy Jiřího Kahouna rovnou do pekla. Mohli jsme se tak dozvědět, jak to chodí „U všech čertů“. A museli jsme uznat, že ani v pekle není o zábavu nouze. V druhé části programu jsme se skvěle pobavili i u známé pohádky „Zvířátka a loupežníci“, kterou pan Hrubec se svými loutkami pojal „tak trochu po svém“. Pohádka byla veselá, doplněná řadou krásných písniček, vtipných textů a netradičních loutek, prostě radost pohledět…
Třetím dnem čtení nás provedl radní kraje Vysočina, Mgr. et Bc. Petr Krčál a jeho pomocníci, pes Puňťa a medvědice Ája. Se všemi přítomnými jsme se zaposlouchali do pohádky „Dařbuján a Pandrhola“. Nešlo však pouze o pasivní poslech, děti byly často vtaženy přímo do děje pohádky, četly, vyprávěly jak celý příběh bude pokračovat, odpovídaly na soutěžní otázky. A o tom, jak šikovné zde máme děti se přesvědčil pan radní i v druhé části programu, kdy byla uspořádána soutěž ve zpěvu.
„Potěšila mě velká účast dětí a jejich rodičů na této akci. Oceňuji, že rodiče podporují své děti ve čtení, které je jednou z nejlepších investic do jejich úspěšné budoucnosti,“ poznamenal radní Krčál.
A ani ve čtvrtek jsme nezaháleli a pokračovali v naší čtenářské cestě, na které nás doprovázela Mgr. Ivona Čermáková z Bystřice n. P. Tentokrát to byla cesta opravdu dlouhá, dorazili jsme při ní až do Švédska, kde se narodila autorka mnoha dětských knih, Astrid Lingrenová. Příběhy, které zažila ve svém dětství přenesla do svých knih a my jsme je díky poutavému přednesu paní Čermákové mohli prožít všichni společně. A ani tento podvečer nechyběl smích, zábava a legrace. Po krátké přestávce se však rozhostil klid. Paní Čermáková na přání dětí vytáhla „záložní knížku“ strašidelných příběhů. Historka o „Masařce“ byla opravdu strhující…
O tom, jak to všechno s Masařskou dopadlo se děti bavili ještě i v pátek, ale to už se naše cesta ubírala jiným směrem. Tentokrát jsme se potopili pod vodní hladinu. Společně s Janem Opatřilem a kapříkem Metlíkem, který je jedním z hlavních hrdinů jeho knih pro děti a mládež, jsme zažili dobrodružství, o kterých se nám zde na souši ani nesnilo.
Bavilo nás i samotné vyprávění o rybách a beseda s autorem. Bylo to vážně milé setkání. Ale byla to i závěrečná část naší společné cesty rozmanitým čtenářským světem. Na jejím konci čekal na děti – jak už to tak v pohádkách bývá – poklad. A nemohlo to být nic jiného, než sladká odměna a kniha, kterou si děti mohly sami vybrat. A třeba s touto knihou, nebo i s jinou, můžou vykročit na další cestu a zažít další dobrodružství…
Akce se uskutečnila díky podpoře obce Rozsochy, Fondu Vysočiny, E-Onu, pod záštitou mikroregionu Bystřicko.
Alena Jarošová
V sobotu 2. února 2013 proběhla beseda na téma:
Poslední šlechtický rod na hradě Pernštejně – hrabata Mittrowští z Mitrovic a Nemyšle.
Přednášející: Dr. Jiří Šmíd, kronikář města Nedvědice
V průběhu přednášky byly promítány historické dokumenty, obrázky a fotografie.
Beseda se setkala s velkým zájmem, zasedací místnost obecního úřadu Rozsochy „praskala ve švech“…
Kdo si hraje, nezlobí……
A zábava se jistě rozproudí i při společenské hře „Český film“.
PROBĚHLÉ AKCE V ROCE 2012:
VÁNOČNÍ VÝSTAVA „Půjdem spolu do Betléma…“
výstava se uskutečnila 15. a 16. prosince 2012 v budově OÚ.
_________________________________________
V roce 2006 byla v ČR odstartována kampaň s názvem „Celé česko čte dětem“, která se zaměřuje na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže, ale také na propagaci hodnotné literatury a budování pevných vazeb a hodnot v rodině prostřednictvím společného čtení.
Od roku 2008 se pod záštitou Mikroregionu Bystřicko do této akce zapojuje i naše obec. Formou pětidenní akce s názvem „Rozsochy čtou dětem“ se snažíme dětem ( i rodičům) ukázat, že knihy a společná zábava může být zajímavou a zábavnou alternativou, jak trávit svůj volný čas.
Letošní čtení dětem probíhalo v naší obci v týdnu od 12. do 16. března 2012. Místem konání se jako každoročně stala MŠ Rozsochy. Na každý den byl připraven zajímavý program, hosté, občerstvení, odměny. A tak vše mohlo začít:
V pondělí jsme se mohli přesvědčit, že moudrost a důvtip může být mnohdy účinnější než hrubá síla a že na rozum je i peklo krátké…
Pohádku „O hloupých čertech“ nám zahrálo divadlo Netratrdlo. I následná pohádka, kterou nám poutavě přečetla Lenka Cacková ze Štěpánova n. S., byla z čertovského prostředí. Poslechli jsme si veselé historky ze života čerta Matese z knihy Radomíra Ráčka. Pondělní setkání bylo zakončeno soutěží a malováním.
V úterý jsme se s naším dalším hostem – Janou Vandírkovou – podívali do Afriky. Prohlédli jsme si mnoho krásných míst a zvířat, poslechli vyprávění, pohádky i legendy, které skvěle doplňovaly promítané fotografie a dotvářely a přiblížily nám tak celkovou africkou atmosféru.
Ve středu mezi nás s pohádkovou knihou zavítala Mga. Petra Špačková-Lintymerová, pedagog zpěvu Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci, odborná asistenka herectví na JAMU v Brně. Dětem přečetla příběhy o zvířátkách a svým přednesem zaujala všechny přítomné bez ohledu na věk. I ve svém doprovodném programu dokázala děti skvěle zaujmout a doslova strhnout k různým aktivitám, pohybovým hrám, zpívání.
Ve čtvrtek jsme se opět vydali na cesty, společně s naším průvodcem – Telmenem Baigalem, studentem Hotelové školy ve Velkém Meziříčí, jsme zavítali do Mongolska. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí z této poměrně neznámé země, poslechli si mongolské pohádky a prohlédli obrázky a fotografie. A velmi zajímavé byly i výrobky, které nám náš host přivezl ukázat – papírové skládanky různých velikostí, tvarů, a funkcí – ORIGAMI. A do výroby jedné takové skládanky jsme byli posléze i zasvěceni – pod dohledem našeho hosta tak všichni přítomní se zaujetím skládali, ohýbali a přehýbali papír až z něj nakonec vytvořili konečný výrobek v podobě ptáka –jeřába.
V pátek nás čekalo poslední čtení a aby konec nebyl smutný – vsadili jsme na jistotu. Naše pozvání přijal loutkoherec Jan Hrubec z Nového Města na Moravě, který si na čtení připravil veselou pohádku I. Březinové s názvem „Teta to plete“. A báječně jsme se pobavili i v druhé části pátečního programu. Pan Hrubec nám se svými loutkami zahrál pohádku „Princezna na hrášku“, která byla díky netradičnímu pojetí a úžasnému výkonu našeho hosta opravdu skvělá.
Zajímavá byla i prohlídka samotného divadla a loutek, které si pan Hrubec vlastnoručně vyrábí.
A potom zazvonil zvonec……..
A s rozloučením byla spojena ještě jedna příjemná činnost – odměněny měly být děti, které se min. 3x v týdnu některého programu čtení zúčastnily. Podle počtu nalepených obrázků v kartičce každého návštěvníka se ukázalo, že 29 dětí mělo 100% účast, 17 dětí mělo účast nižší.
Díky podpoře obce Rozsochy a Mikroregionu Bystřicko, který pro obce získal sponzorské dary od Nadace OKD, Fondu Vysočina a E.On ČR tak mohli být pěknou knihou, ale i samotným hodnotným programem, odměněni všichni.
Kladné ohlasy ze strany dětí i dospělých nás i letos utvrdily v tom, že tato akce má svůj význam, že děti mají zájem bavit se i jinak než vysedáváním u televize a počítače a je jen na nás dospělých, k čemu jinému je přivedeme….a může to být třeba i četba. Ale pozor, čtenářem se člověk nerodí, čtenáři musíme ukázat cestu…
Alena Jarošová
———————————————————————————————
Už jsme si zvykli na to, že v mikroregionu Bystřicko probíhá každoroční akce, v rámci které organizují jednotlivé obce setkání dětí se zajímavými lidmi, kteří jim předčítají ze svých oblíbených knih a kromě toho jim tato večerní setkání zpestřují dalším programem, kterým bývá vyprávění, hraní, tvorba, soutěž nebo nějaká další přínosná aktivita. Dětem je zprostředkován kontakt s knihou, která začala být vytlačována novými informačními technologiemi, jako je televize nebo výpočetní technika. Navíc mají možnost setkat se s lidmi, které by třeba jinak nepotkali, dovědí se spoustu nových věcí a mohou se aktivně pobavit.
Sponzorem akce Bystřicko čte dětem je společnost E-ON
Je velký rozdíl v tom, když dostane mladý člověk, který by měl rozvíjet své schopnosti, při sledování televize v rámci filmu komfortně naservírovaný obraz, emotivní hudbu i hlas a stane se pasivním konzumentem příběhu nebo když se ten samý člověk začte do zajímavého příběhu v knize a je nucen naplno zapojit logiku, fantazii a představivost. Proto by byla velká škoda, kdyby skončily knihy, coby tradiční zdroje informací, zapomenuty ve skříních či na půdách.
V Rozsochách proběhl již čtvrtý ročník čtení dětem v týdnu od 28. února do 4. března.
V pondělí jsme vyslechli veselé pohádky a básničky J. Nohavici, které nám velmi poutavě a mile přečetla Mgr. Lenka Macháčková. I následný program pokračoval ve velmi příjemné atmosféře – za doprovodu kytary jsme si zazpívali některé „hitovky“ toho známého písničkáře a hlavně „dospělá“ část publika byla velmi překvapena, kolik písniček pro děti Jaromír Nohavica napsal a že se i tyto písničky velmi dobře poslouchají i nám odrostlejším… Samozřejmě došlo i na „Tři čuníky“, ale musíme zmínit, že místní děti znali i spoustu jiných písniček a zpívali společně s Lenkou Macháčkovou.
V úterý četl dětem místní divadelní ochotnický spolek z pohádkové knížky Vodnické pohádky, dozvěděli jsme se i něco o životě vodníků v čechách a dokonce nás dva zástupci tohoto „mokrého řemesla“ navštívili. Spolu s nimi jsme posvačili zelené žáby a dušičkové bonbóny ze zelených hrnečků s pokličkami.
Ve středu k nám rovnou z pohádkové knížky vyskočil Popelák, princezna, šašek, macecha se svým podařeným synáčkem i pan král. Pracovníci Hospicového hnutí, kteří nám přijeli pohádku pro děti zahrát, nenechali rozhodně nic náhodě a pohádkové představení bylo opravdu strhující…
Ve čtvrtek nám knihu s krkolomným názvem “ Bukukururuna“ spisovatele Karla Slabého – přijela přečíst Lenka Cacková. Pohádkový příběh o děvčátku, které s pomocí svých přátel zvítězí nad čarodějnicí Bukukururunou Bradlafousovou byl vydán už v roce 1961, ale svým svižným dějem plným kouzel a zvratům by v klidu mohl sekundovat i dnešním moderním pohádkám. K příjemnému poslechu zcela jiště přispěl i profesionální přednes divadelní herečky Lenky Cackové.
A se slovíčky a jazykolamy jsme si pohráli i v doprovodném programu.
I díky Lence Cackové teď víme, že ani staré knihy nejsou k zahození a opravdu stojí za přečtení!
/druhé vydání knihy vyšlo v roce 1991 pod titulem: Pohádka o jedné čarodějnici, králi trpaslíků a Plaváčkovi/
V pátek na naše poslední počteníčko přislíbili účast členové Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. Jednalo se opravdu pouze o příslib, neboť podmínkou jejich vystoupení u nás bylo, že nebude zrovna nikde hořet. A tak jsme čekali, zda hasiči přijedou nebo zda nám v průběhu čtení účinkující neuteče konat svoji povinnost…
Naštěstí byla situace v kraji Vysočina klidná a tak pan Fendrych mohl dětem přečíst celou pohádku od Jana Wericha, popovídal nám o práci hasičů, rozdal zábavné úkoly a odměny a poté sebral vysílačku, skočil do hasičského auta zaparkovaného před budovou a spolu s ostatními kolegy odjel zpět na svou základnu v Bystřici nad Pernštejnem.
A zazvonil zvonec a čtení je konec – teď už je to zase na Vás dětech a rodičích….
Velikonoční výstava, divadelní představení „VELIKONOČNÍ CESTA“
O letošních Velikonocích měli možnost místní, ale i přespolní, načerpat tu správnou sváteční atmosféru týden před těmito svátky v zasedací místnosti obce Rozsochy, na výstavě, kterou společně připravily paní knihovnice Alena Jarošová, osvědčená aranžérka Markéta Štouračová a pracovnice obecního úřadu Ing. Andrea Bělíková. Výstava se všem návštěvníkům líbila a její organizátorky si zaslouží naše poděkování.
Na jarní výstavu tématicky navázalo divadelní představení divadla NETRATRDLO pro děti – Velikonoční cesta.
AKCE V ROCE 2010:
Den otevřených dveří – návštěva žáků ZŠ Rozsochy a MŠ Rozsochy
+ Vánoční výstava s „živým“ vyprávěním Josefa Lady….
Ladovy Vánoce. Tak to bylo téma letošní vánoční výstavy, která byla připravena od pátku desátého, do neděle dvanáctého prosince v prostorách zasedací místnosti Obecního úřadu Rozsochy pro každého, kdo měl chuť se přijít jen tak podívat a nebo se nechat inspirovat dovedně naaranžovanou výzdobou, která spojila jednotlivé vystavené exponáty v jeden celek, probouzející v nás sváteční, vánoční atmosférou.
V páteční dopoledne byla výstava vyhrazena dětem ze Základní školy, které sem se svými učiteli zavítaly, samozřejmě, především užít onu slíbenou vánoční výstavu, ale také okouknout, jak to vlastně vypadá a chodí na takovém obecním úřadě. Děti i jejich učitele přivítal starosta obce a provedl je novými prostorami úřadu. Školáci byli překvapeni, co různých dokumentů skrývají velké skříně postavené podél stěn, se zájmem si prohlížely různé upomínkové předměty od partnerských obcí ze Slovenska a Polska a velký zájem dětí vzbudily vlajky, postavené ve stojanu starostovy kanceláře. Při prohlídce vybavení kanceláří bylo také hned každému jasné, že bez pořádné výpočetní techniky se dnes neobejde skutečně nikdo, natož pak obecní úřad. No a na závěr své exkurse viděli školáci na vlastní oči, jak vypadá skutečné hlášení místního rozhlasu.
Z kanceláří vedla cesta školních dětí do knihovny, kde měla paní knihovnice připraveno zajímavé povídání o tom, jak to u nás chodí s knihami. Děti se dověděly, že dnes si, pro zlepšení výběru knih pro své čtenáře, knihy půjčují mezi sebou i samotné knihovny, že knihu, kterou potřebujete, a vaše knihovna ji právě nemá, vám klidně může zajistit takzvanou meziknihovní výpůjčkou od jiné knihovny. Povídání paní knihovnice bylo velmi zajímavé, děti se dověděly spoustu nového, ale přece jen se stále více těšily na tu slíbenou výstavu. Dokonce s sebou přinesly, jako vstupné, obrázky s motivem Vánoc, které před touto návštěvou samy namalovaly. Paní knihovnice byla velmi ráda a obrázky vystavila v knihovně pro další návštěvníky, spolu s obrázky od dětí z mateřské školy, které se na vánoční výstavu přijdou podívat až v pondělí. A teď honem na tu slíbenou výstavu.
V prostorách zasedací místnosti, kde byla výstava nainstalovaná, seděl pán s brýlemi, fajfkou a cosi maloval. No, řekněme, že při troše fantazie by to mohl být samotný pan Lada. Pěkně děti přivítal a vyprávěl jim o tom, jak to vždycky probíhalo, když nastal u nich, v Hrusicích, dlouho očekávaný čas Vánoc. Děti poslouchaly jeho vyprávění a přitom si prohlížely Ladovy obrázky, vyložené na prostorných stolech, a vánoční výstavu, jejíž součástí bylo kromě přírodně ozdobeného stromečku několik druhů Betlémů, a spousta dalších věcí, jako adventní věnce, svícny, jmelí, Barborky a vše, co patří na vánoční stůl.
Z výstavy si s sebou děti odnášely nevšední zážitky, spoustu poučení, sváteční, vánoční náladu ale také spoustu otazníků, co že to letos bude pod stromečkem? Přejme jim, ať se jim všechna jejich tajná vánoční přání splní. Třeba se mezi nimi, vedle všech panenek Bárbí, videoher či skládacích monster objeví i nějaká pěkná knížka nebo „jen“ přání kompletní rodiny u štědrovečerní večeře.
ROK 2010:
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ – 26. a 27. června 2010
U příležitosti setkání rodáků se uskutečnil den otevřených dveří. V knihovně byla připravena Power Pointová prezentace místní knihovny, na které se mohli návštěvníci dozvědět zajímavosti z historie i současnosti knihovny v Rozsochách a shlédnout fotografie z akcí konaných v knihovně.
V knihovně byla také připravena výstavka prací místních dětí na téma: „Pověsti z Vysočiny“. Kouzelné pověsti děti vyslechly na akci „Čtení dětem“ a návštěvníci knihovny si je mohli přečíst přímo na této výstavce. Krásné obrázky dětí doslova dokreslili celkovou atmosféru opravdu zajímavých pověstí…
V knihovně jsme si také připomněli významné osobnosti spojené s naší obcí.
A když jsme v té knihovně – dáma jistě promine – na prvním místě jsme v knihovně připravili obrázky a životopis spisovatele Gustava Pflégra Moravského, který strávil část svého dětství ve Vojetíně a navštěvoval i školu v Rozsochách.
Jako druhou osobnost jsme zvolili již zmíněnou dámu, naivní malířku světového věhlasu – Natálii Maslikovou-Schmidtovou, která také strávila část svého života v naší obci.
A věřte že již životopisy těchto dvou slavných lidí byly tak zajímavé, že by vydaly na román…
Mottem této akce se stala věta, která byla zmíněna na jedné z výstav této zajímavé malířky:
„Máte padesát?! Dost času na to, aby jste namalovali tisíce obrazů jako Natálie Masliková-Schmidtová.“
Takže pokud váháte, neváhejta a pustťe se do věcí na které jste si doposud netroufli. Jak říká ve své knize báječná autorka Betty McDonaldová – „KDOKOLI MŮŽE DĚLAT COKOLI“…
Návštěva dětí ze ZŠ Rozsochy
Poslední komentáře