Další vydařená Cyrilometodějská pouť v Albrechticích

Napsal Josef Smolka před osmi roky v kategorii Slavnosti . Připojeno 0 komentářů.

Bývá už téměř tradicí, že účastníky Cyrilometodějské albrechtické pouti vítá na této akci, která každoročně probíhá pod širým nebem, pěkné, slunečné počasí. Ne jinak tomu bylo i letošní neděli 8. června, která se tentokrát v Albrechticích stala nedělí pouťovou.

albrechticka-pout-01-12

Už od deváté hodiny ranní se začali místní i přespolní lidé shromažďovat na návsi, před kapličkou sv. Cyrila a Metoděje, aby se zúčastnili slavnostní pouťové bohoslužby. Kapličku zde postavila obec Albrechtice v roce 1863, tedy rovných 1000 let po příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Těmto dvěma svatým je kaplička také zasvěcena a od data jejich svátku se odvíjí i datum konání místní pouti. Je pravda, že tentokrát sice nešlo do Albrechtic procesí, tak jak tomu bývalo ve 30. létech minulého století, ale i tak byla náves před kapličkou plná.

V odpoledních hodinách se začali na návsi opět scházet místní i přespolní poutníci. Tentokrát proto, aby poseděli, pobesedovali a zazpívali si se svými sousedy a známými, ochutnali dobré domácí cukroví a podíleli se, coby porota, na výběru letošního nejlepšího pouťového dezertu. Ani v odpolední části pouti však nechyběla část vážná a pietní. Místním sousedům je ke cti, že při těchto každoročních setkáních nezapomínají ani na hořkou minulost a vždy se s kyticí v ruce pokloní památce svých spoluobčanů, kteří se stali oběťmi obou světových válek.

albrechticka-pout-03-12

Je velmi dobře, že lidé v Albrechticích mají chuť se společně setkávat a navíc svůj velký svátek, Cyrilometodějskou, albrechtickou pouť,  rádi sdílí i s přespolními. A ještě mnohem lepší je to, že se zde najdou lidé, kteří celou akci organizují a nezištně přiloží ruku k dílu, aby vše proběhlo tak jak má. Všichni si zaslouží velké poděkování a věřme, že příští rok, kdy si budeme připomínat výročí rovných 150 let od postavení místní kapličky, a tedy i 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, tato dvě výročí v Albrechticích náležitě uctíme.

albrechticka-pout-02-12

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

(4 číslice)

KontaktÚřední deskaNahoru

Vytvořil Marek Klusák

© 2006 – 2020 Obec Rozsochy