Beseda s badatelem Jiřím Vymětalíkem

Napsal Josef Smolka před sedmi roky v kategorii Památky Události . Připojeno 0 komentářů.

 

 

V sobotu 23. listopadu v odpoledních hodinách zaplnili zasedací místnost obce Rozsochy místní i přespolní fandové historie, aby si vyslechli přednášku badatele Jiřího Vymětalíka, který se, mimo jiné, dlouhodobě zabývá historií dálkové silnice Žďár nad Sázavou – Boskovice – Prostějov.

vymetalik 

Svůj velmi zajímavý a fundovaný výklad pan Vymětalík doprovázel pečlivě zpracovanou prezentací, která obsahovala kromě základních bodů výkladu také historické  i současné mapy, dobové fotografie a kopie historických listin, týkajících se plánování a pozdější částečné realizace stavby předmětné silnice.

            V průběhu přednášky se přítomní posluchači dověděli také spoustu méně známých skutečností. Například to, že původně plánovaná konstrukce silnice měla být štětovaná, dále písek se zatloukanými oblázky a nahoře klasická žulová dlažba, že materiál na realizaci části této silnice, která je dnes označena jako 1/19, se mimo jiné získával z lomu, který je dodnes patrný po pravé straně silnice, kousek před Bystřicí nad Pernštejnem, ve směru od Nového Města na Moravě a že kancelář stavbyvedoucích díla stojí dodnes. Jedná se o objekt chaty, která je vidět ze silnice na kraji lesa a nachází se kousek před uvedeným lomem. Za zmínku také jistě stojí to, že železniční přejezd dnešní silnice 1/ 19 u Rovného byl v původním projektu staré dálkové silnice řešen jako mimoúrovňový  a také počítal s obchvatem Rovného a Divišova. Škoda, že k tomu nedošlo. Jistě bychom si ušetřili mnoho horkých chvil, když v zimě za nepříznivého počasí kamiony ucpou kopec v Divišově.

            O tom, že přednáška byla přínosná a zajímavá svědčí i to, že po ukončení prezentace se tak nějak nikomu nechtělo domů a na pan Vymětalík byl od svých posluchačů tázán na spoustu dalších věcí, které se týkaly probíraného tématu, takže původně stanovený čas setkání se poněkud prodloužil. Panu Vymětalíkovi velmi děkujeme za rozšíření našich obzorů v oblasti dopravní historie našeho regionu a těšíme se na další podobné zajímavé přednášky. Člověk by měl určitě něco vědět o místě kterému říká domov. A to včetně jeho historie.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

(4 číslice)

KontaktÚřední deskaNahoru

Vytvořil Marek Klusák

© 2006 – 2020 Obec Rozsochy